Zeknova Carboniacup má v Lausitzu dobojováno

Tuesday, 24. 09. 2024 - 09:32, Public relations

Předposlední letošní díl závodů na okruzích v Zeknova Carboniacupu hostil tentokrát okruh Lausitzring a díky pořadatelům se jelo po delších letech na dlouhém okruhu 4,5km a dokonce i v sobotní den. Okruh svým starým povrchem nevyhovuje nízkým závodním vozům, proto také prototypy tentokrát zůstaly v garážích nebo na jiných akcích a výšku aut zvedaly i formulové monoposty. Kdo byl spokojen byla skupina A, kde se sešlo pěkné pole obohacené o další domácí jezdce. Závod nesl jméno garanta a tou se stala tentokrát firma Zeknova, tedy Zeknova Racing Day.

Ačkoliv ještě den před závodem a v noci byla situace s počasím velmi napjatá a okolní řeky se plnily vodou, tak závodní den nakonec dopadl dobře a počasí se již od rána umoudřilo. Jezdci říkali, že takovou strašnou cestu na závody nepamatovali.

Ve skupině A startují cestovní i GT vozy. V A1 do 1600ccm si pro vítězný pohor dojel Jiří Mika s Citroenem Saxo, před Josefem Turbanem z Německa na Audi 50 a bronzovou hodnotu vyjel další Němec Stefan Scheiber s VW Derby. V třináctistovkách si zasloužil zlato Holger Kiwatt, před Frankem Regelem a Sebastianem Drossem na vozech Lada postsovětské provenience. Ve dvouilitrech nejlepší umístění opanoval Jiří Zeman s Hondou Civic Type-R, před Zbyňkem Čurdou s BMW a Pavlem Zemanem s Mazdou RX8. Další, kdo zvednul zlatý pohár byl ve skupině A3 do 3000ccm byl Walter Forster s BMW M3, před dvěma Maďary Ivanem Ivanovem a Ferencem Taschnerem na BMW 330Ci. Ve společném závodě skupiny A ještě startovala skupina A7, kde Günter Stubenrauch porazil Josefa Dauerera a oba startovali s vozy VW Scirocco.

Druhý závod skupiny A+ a tedy nejslabší objemovou třídu v něm vyhrál Rakušan Christoph Drauch na BMW M3 GTR, před Martinem Tothem s dalším BMW M3 a bronz bral Němec Riccardo Müller s VW Scirocco R-Cup. Třída s obsahem do 3500ccm málo upravených aut měla za vítěze Maďara Ponyiczkiho s BMW M3 GTR, když jeho soupeři cíl závodu nespatřili. Po delší pauze se do Zeknova Carboniacupu vrátil Jiří Stránský, který se svezl ve skupině A6 se Škodou Octavia III RS Cup a odvezl si z Lausitzringu druhé místo, zlato vybojoval David Kratochvíl a bronzový pohár získal Bedřich Prokop. V A8 spec. do 3500ccm vyhrál Alex Tlustý s Pragou  R1. V A9 spec. nad 3500ccm veze domů zlato Rakušan Michael Oliver s Porsche GT3 Cup, před Christianem Arnoldem z Německa na KTM GTX a Janem Marečkem s Porsche GT3. Nejlepším v GT4 byl Pavel Sovička ze stáje BGR s Lotusem Emira GT4.

Skupina B sériové vozy měla proti áčku poněkud méně startujících, ale souboje v nich byly neméně zajímavé. V B2 do 2000ccm vyhrál Michal Zimmer s Toyotou Altezza. Mezi třílitry byl nejlepším Felix Hasenöhrl s Toyotou Yaris GR a bronz bral Milan Zubatý s Fordem Fiesta. V B4 dominoval Radek Zimmer s Lotusem Exige, před Ondřejem Fričem na Lotusu Elise a další podest pak obsadil Roman Váca, který dorazil místo Pragy R1 s náhradním vozem Mercedes A. Ve skupině B5 porazil Pavel Sovička s Lotusem Exige 430 Cup Jana Vojtka s BMW M2.

Skupina C utrpěla špatným povrchem pro nízké prototypy na účasti, a tak bylo k vidění jen pár aut. Zřejmě i kvůli tomu Lausitzring možná zmizí příští rok prozatím z kalendáře Carboniacupu. Jiří Švec zvítězil s prototypem Funyo SP5 Evo ve skupině C2, Pavel Sovička ho pak napodobil ve skupině C2+ nad 1800ccm s prototypem Lotus 311 Eleven. Vítězství v C3 pro Caterhamy do 1600ccm odvezl  Simone Aglietti a ve skupině C5 pro vozy KTM X-Bow měl zlatý pohár Miroslav Šimon před druhým Radimem Havlíkem.

Ve formulových monopostech D1 do 1400ccm s motocyklovými motory slavil vítězství Tom Flemming z Německa před Janem Kaprem s Formulemi Gloria C8F a bronz patřil do sbírky Martina Walthera s formulí BMW. V D2 zvítězil Zdeněk Petan s Tomisem 99-02. V D3 do 1600ccm kraloval Nils Holger Wilms s Melkusem 90, před krajanem Martinem Kuntzem s Estonií 25 a bronzový podest byl připraven pro Heiko Wernera na formuli ADAC.  Ve dvoulitrových formulích opět vítězí s přehledem Honza Rieger se svým Renault 2.0, před Niklasem Meisenzahlem na F3 a bronzový pohár bral Luboš Škarda s formulí Tatuus 2,0. V D5 pro monoposty F4 vyhrál Ralf Gläser, před Jakubem Matuškem z JMT Racing a třetí skončil Tim Rädlein. Roman Roubíček se po kolizi s jezdkyní Kiarou Henni trochu proletěl se svou formulí vzduchem, ale jezdec je i po tomto vystoupení zcela v pořádku.

13.10. se na Vás všechny budeme zase těšit na domácím Autodromu v Mostě na GrandFinále letošní závodní sezóny Zeknova Carboniacupu, tak se nezapomeňte včas přihlásit a vzít si na start nějakou dobrou konkurenci. Pro diváky bude zase vstup zdarma a den bude patřit generálnímu parterovi společnosti Panattoni. Přijďte si užít poslední závod sezony, podívat se do zákulisí teamů a jejich vozů v depu, vyfotit se s hosteskami a zažít na tribuně start minimálně 30ti formulí a dalších mnoha zajímavých a rychlých závodních vozů včetně GT3 a GT4, speciálů a prototypů.