Home  »  Formula 1

V druhom čínskom tréningu najrýchlejší Michael Schumacher

Friday, 13. 04. 2012 - 10:26, Eva Rihová

Najrýchlejším časom 1:35.973 ukončil Michael Schumacher piatkové voľné jazdy na okruhu Shanghai. V porovnaní s úvodným tréningom, ktorý sprevádzal dážď bolo popoludnie podstatne hektickejšie a s lepšími podmienkami na trati.

Víťaz prvého tréningu Lewis Hamilton sa prebojoval do čela tabuľky aj v úplnom začiatku druhých jazdách, dovtedy najlepší čas zaznamenal Hamilton na stredne tvrdej špecifikácii pneumatík Pirelli, ktorá je označovaná striebornou farbou a vrácmi stintu 6 kôl. Za Brita, ktorého však v nedeľu čaká penalizácia odsunu o 5 miest na štarte za nepovolenú výmenu prevodovky sa na druhé miesto zaradil Nico Rosberg s Mercedesom.

Sebastian Vettel bol prvým z čelných jazdcov, ktorý sa rozhodol prezuť na mäkkšiu zmes nesúcu žlté značenie, čo ho aj vyšvihlo do čeľa tabuľky s časom 1:36.110, o dve desatiny nechal za sebou tímového kolegu Marka Webbera rovnako jazdiaceho s mäkkou zmesou.

Víťaz VC Číny z roku 2006 Michael Schumacher bol ďalším kto prezul na mäkkú zmes. Odpoveď prišla v podobe najrýchlejšieho času dňa 1:35.973. Hamilton bol rýchlejší v prvých dvoch sektoroch okruhu, no nedokázal atakovať Schumacherov čas v záverečnej časti trate, ktorú tvorí dlhá zadná rovinka. Majster sveta z roku 2008 tak stratil 172 tisícin sekundy.

Ani Nico Rosberg z Mercedesu a ani Jenson Button z McLarenu neboli v druhých jazdách schopní držať tempo so svojimi tímovými kolegami. Po vypršaní času im patrilo piate, respektíve šieste miesto. Siedmy čas zaznamenal Kamui Kobayashi na Sauberi. Force Indie Paula di Restu a Nica Hulkenberga spolu s Fernandom Alonsom, ktorý nedokázal dostať maximum zo žlto-označenej zmesi Pirelli vo svojom prvom meranom kole dopĺňajú top desiatku. Prekvapenie z Veľkej ceny Malajzie Sergio Pérez sa zaradil po druhých jazdách na 11.priečku.

Mladý Mexičan bol len jediným z pilotov, u ktorých sa dali pozorovať problémy s brzdením do zákruty číslo 14, no jeho ťažkosti boli očividnejšie, keď mu predná časť monopostu neuveriteľne vibrovala, a tak musel zamieriť do boxov. S nízkou teplotou trate len 15 stupňov mal starosti Lotus. Kimi Raikkonen skončil na 13., Romain Grosjean na 15.mieste.

Niekoľko pilotov sa ani v druhej 90-minútovke nevyhli problémom či nečistým prejazdom čínskeho okruhu. Ako Paul di Resta, tak aj Vitaly Petrov v službách Caterhamu sa zatočili v záverečnej šikane trate, po tom čo boli na výjazde príliš široký a stále vlhké výjazdové zóny tak ihneď potrestali podobné chyby. Najkrušnejšie momenty spomedui jazdcom však zažil  v poslednej polhodinke Timo Glock, ktorý pri brzdení do prvej zákruty prišiel o predný spojler a s monopostom Marussia skončil v bariérach, kde stihol ešte cez tímové rádio oznámiť menšiu bolesť rúk.