Škoda - pred 85. rokmi sa Laurin a Klement spojili so Škodou
Škoda Auto oslavuje jubileum 85 rokov od spojenia so spoločnosťou Škoda Plzeň, keď získala dnešný názov a okrídlený šíp v logu. Toto strategické partnerstvo trvalo až do roku 1945, kedy došlo ku znárodneniu významných priemyselných podnikov. Štát potrebu spojenia mladoboleslavskej automobilky s plzenskou strojárňou neuznal. V roku 1991 došlo k ďalšiemu strategickému spojeniu, a to s nemeckým koncernom Volkswagen. Dnes pôsobí najväčšia česká automobilka Škoda Auto ako globálny hráč na viac než sto trhoch sveta.
Václav Klement hľadal vhodného obchodného partnera už pred prvou svetovou vojnou. Udržanie konkurencieschopnosti v časoch, keď vo svete dochádzalo k masovému rozširovaniu produkcie, si vyžadovalo veľkú finančnú investíciu do budov a strojného vybavenia. V neľahkej povojnovej ekonomickej situácii sa spojenie stalo nutným.
„Najlepším partnerom mohla byť firma, ktorá mala okrem kapitálu meno a trhy, ktorá musela opustiť časť svojej produkcie a hľadala vhodné rozšírenie sortimentu. Takýto partner sa našiel v bývalom najväčšom zbrojárskom podniku monarchie, v Škode Plzeň," priblížil uvažovanie Václava Klementa vedúci archívu Škoda Auto, Lukáš Nachtmann.
Mladoboleslavská automobilka sa 20. júla 1925 spojila s Akciovou spoločnosťou, predtým Škodovými závodmi v Plzni. Plzenská Škoda mala automobilové oddelenie už od roku 1919. Prevzatím továrne v Mladej Boleslavi získalo na význame. Do Mladej Boleslavi bola z Plzne čiastočne prevedená licenčná výroba veľkej reprezentačnej limuzíny Hispano-Suiza. Modernizácia závodu umožnila sériovú produkciu a do výroby bolo zavedených niekoľko nových typov.
Samostatná firma L&K (Laurin a Klement, továreň automobilov v Mladej Boleslavi) bola koncom decembra 1925 vymazaná z obchodného registra. Jej logo sa však používalo na chladičoch vozidiel ešte niekoľko nasledujúcich rokov. Bolo pritom doplnené o okrídlený šíp. Mladoboleslavská automobilka časom získala istú mieru nezávislosti od svojej materskej spoločnosti. Následne začala fungovať pod obchodným menom ASAP (Akciová spoločnosť pre automobilový priemysel).
Počas druhej svetovej vojny sa celý koncern Škoda spolu s Brnianskou zbrojovkou stali súčasťou Reichswerke Hermann Göring. Vznikla Waffenunion Škoda-Brünn. Po vojne, 27. októbra 1945, došlo k znárodneniu a rozdeleniu koncernu Škoda. „Napriek opakovaným pokusom a návrhom z našej strany štát neuznal potrebu spolupráce Mladej Boleslavi a Plzne," doplnil Lukáš Nachtmann.