Home  »  Rally  »  WRC

Vítězství u protinožců získal Latvala až v posledním testu

Tuesday, 11. 05. 2010 - 02:06, Pavel Kacerovský

Pátý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích ovládl o uplynulém víkendu na Novém Zélandu tovární jezdec týmu Ford Jari-Matti Latvala. Navzdory tomu, že mladý Fin nezajel ani v jedné rychlostní zkoušce nejrychlejší čas, dokázal pokořit všechny své rivaly a získal třetí vítězství kariéry v podniku světového šampionátu.

Velký boj o přední příčky se rozhořel hned od úvodní rychlostní zkoušky. Jezdce na špičce dělily nepatrné časové rozdíly, a tak bylo o atraktivní podívanou postaráno. Po první etapě se na čele výsledkové listiny usadil Nor Petter Solberg, jemuž evidentně změna soutěžního vozu prospěla. Vteřinu a půl za ním následoval Latvala, třetí místo držel francouzský talent Sébastien Ogier. Multišampionu Loebovi patřila až sedmá příčka se stosekundovou ztrátou na Solberga. Ve čtvrté rychlostní zkoušce totiž trefil můstek a do cíle dojel s velkým časovým mankem.

Na sobotní etapu se nejlépe vyspal Ogier, jenž vlétl do úvodní erzety dne nejrychlejším časem. Svoje vedení postupně navyšoval až do patnáctého měřeného testu, po kterém se mohl pyšnit téměř dvacetivteřinovým náskokem. Famózní stíhací jízda Séba Loeba však vyústila v dramatický souboj, jehož rozuzlení bylo očekáváno v poslední etapě soutěže. Oba Francouze od sebe dělilo pouhých 5,3 sekundy! Bronz si relativně v pohodě hlídal Latvala, jenž ztrácel už půl minuty, od čtvrtého Sorda jej dělila čtvrtminuta.

Jak dobře začal Ogier předchozí den, o to více se mu nepovedla první vložka závěrečné etapy novozélandské rallye. V pomalé zatáčce udělal chybu a levou přední částí vozu trefil svah. Toto zaváhání odsunulo mladého Francouze za svého zkušenějšího ´učitele´ Loeba. Přísloví, že i mistr tesař se někdy utne, potvrdil Loeb hned v další rychlostní zkoušce, když nedaleko cíle devatenáctého testu vylétl mezi malé stromky. Tato chyba jej stála medailové příčky, jelikož se propadl až na čtvrté místo. Po předposledním měřeném úseku s pořadovým číslem 20 vedl Ogier o 6,2 vteřiny před spolehlivě jedoucím Latvalou, třetí byl Solberg (+ 16,8 s) a hned za ním Loeb (+ 17,7 s).

Několik soutěží mistrovství světa uzavírá krátké superspeciálka - na Novém Zélandu však na posádky čekal téměř třicetikilometrový test Whaanga Coast. Psychický tlak vedoucího jezdce neunesl Ogier, chyboval a po hodinách mu zhasl motor. Svoji šanci chytl za pačesy Jari-Matti Latvala a v konečném součtu časů vyhrál Rally Nový Zéland neuvěřitelným rozdílem 2,4 vteřiny! Chyboval i třetí Petter Solberg, jenž trefil telegrafní sloup a musel odstoupit. Třetí místo tedy spadlo do klína Sébastienu Loebovi. Nutno však dodat, že zcela zaslouženě. Za stíhačku, kterou předvedl v druhé etapě, si místo na stupních vítězů právem zasloužil. Na čtvrtém místě skončil Mikko Hirvonen, pátý dojel Dani Sordo.

Český zástupce v kategorii SWRC Martin Prokop zajížděl mezi vozy specifikace Super 2000 po celou soutěž rychlé časy, přesto se v úvodu závodu musel potýkat s technickými problémy. Nakonec však skončil třetí. Jeho Fiesta S2000 nestačila na vítězného Jari Ketomu, stříbrnou pozici obsadil Španěl Xavi Pons.

Další podnik mistrovství světa v rallye se pojede na konci května v Portugalsku.