V Brne sa rozhodlo o tituloch Majstra Slovenska 2011

Monday, 26. 09. 2011 - 20:35, Daniel Mandzi

Víkendová Jesenná cena Masarykovho okruhu v Brne v Českej republike priniesla atraktívne a napínavé súboje vrcholiaceho nového medzinárodného šampionátu pretekov automobilov na okruhu, ako aj v národných majstrovstvách Slovenska, Poľska a Českej republiky.

Vo vytrvalostných pretekoch na 2 hodiny to bol súboj 24 posádok, pričom o prvenstvo v slovenskom šampionáte zvádzali od prvých kôl súboje tímy ARC Bratislava, MENX a Fuchs Star Moto Racing. Pri výmene odovzdával Miro Konôpka svoje Porsche 997 RSR Poliakovi Myszkowskému s 25 sekundovým náskokom. Do Ferrari 430 tímu Menx zasadol po Jirkovi Malchárkovi český jazdec Michael Vorba, ktorý v začiatkoch svojej kariéry preháňal vo Formule BMW aj  Sebastiana Vettela, v súčasnosti majstra sveta F1. Svoju rýchlosť potvrdil aj na domácom okruhu a do cieľa prišiel s náskokom 5,7 sekundy pred tímom ARC Bratislava. Myszkowski ešte v závere musel odrážať útoky nemeckého jazdca Renauera na Porsche 997 cupS, ktorý prišiel do cieľa len so stratou 0,7 sekundy! Max Stanco s Talianom Scarpacciom preteky nedokončili pre poruchu prevodovky ich Ferrari. Druhé miesto ARC Bratislava však znamená, že posádka Miro Konôpka - Teo Myszkowski sa stala majstrom Slovenska vo vytrvalostných pretekoch.

V šprintoch sa rozhodlo o celkových víťazoch: V D4 do 2000 cm3 musel Matej Homola po voľných tréningoch meniť motor vo svojej Alfe Romeo WTCC a v pretekoch tak štartoval z posledného miesta. V oboch pretekoch predviedol výbornú jazdu a vyhral, v sobotu pred Barčákom a v nedeľu pred Julom Končekom. V celkovom poradí tak titul majstra Slovenska patrí právom práve jemu pred spoľahlivo jazdiacim Andrejom Barčákom na Renaulte Clio. Tretí skončil veterán Julo Konček, čo je v jeho veku vynikajúci výsledok.

V triede do 3500 cm3 potvrdil svoju suverenitu v tejto sezóne Marek Fried na BMW M3, ktorý v sobotu vyhral pred Matejom Konôpkom z ARC Bratislava na Porsche 997 Cup. V nedeľu získal svoje premiérové víťazstvo v tomto roku Zdenko Baran, ktorý sa v poslednom kole dostal pred Frieda. Matej Konôpka bol štvrtý za Líbalom. Titul získal Fried pred Maťom Konôpkom a Milanom Braunom.

V najsilnejšej divízii 4 nad 3500 cm3 potvrdil titul majstra Slovenska Miro Konôpka na Saleene S7 tímu ARC Bratislava. Vyhral obe jazdy v hodnotení nášho šampionátu, v sobotu pred Maxom Stancom na Ferrari 430 a rýchlym Atillom Bártom na BMW Alpina. V nedeľu sa poradie na 2. a 3. mieste vymenilo, štvrtý bol Rudo Machánek.

Veľké uznanie za oduševnené súboje s jazdcami o generáciu či dokonca dve mladšími si zaslúžia veteráni slovenských okruhov Rudo Machánek, Marián Rajnoha či Julo Konček, ktorí už prekročili 60. Ich prínos pre náš motoršport treba oceniť, sú veľkým vzorom pre mladých pretekárov a je radosť sledovať ich zanietenie pre ich obľúbený šport, ktoré by im aj mnohí mladší mohli závidieť.