Home  »  Vrchy

Review z LMBC - Slovácký kopec - Násedlovice

Friday, 27. 04. 2012 - 19:05, Daniel Mandzi

Druhým závodem sezony 2012 byl tzv. „Slovácký kopec", který se již tradičně jezdí v jihomoravských Násedlovicích. Ve směru z Násedlovic na Čejč závodi jezdci na 2210m dlouhé přírodní trati, která jak mnozí říkají, je dost rychlá a hodně „na srdce". Po brněnském Drakovi to byla první ostrá zkouška na přírodní trati, což je úplně o něčem jiném než na široké trati Masarykova okruhu. I  v Násedlovicích se jel Liqui Moly Berg Cup stejně jako první závod, společně s Mezinárodním mistrovstvím České republiky a tak jezdci měli opět možnost změřit síly svých vozů a řidičské umění s licencovanými závodníky. I přes nepříznivě vyhlížející předpověď počasí a nepříjemné přivítání jezdců, které v pátek překvapila silná bouře, jež mnohým zničila přístřešky a stany, se odjel celý závodní víkend na suché trati.

Pojďme se však již podívat, jak si vedli jednotliví závodníci v průběhu celého víkendu. Začněme třídou historických vozů, kde se v sobotním závodě umístil na absolutním třetím místě Libor Jelínek s překrásným historickým BMW 3.5 CSL. Vzhledem k tomu, že jej však po celý den zlobily karburátory jeho vozu a Libor nebyl stále schopen najít optimální nastavení, byl nucen po sobotním závodě odstoupit a nedělních jízd se už nezúčastnil. Druhé místo obsadil polský jezdec Marcin Staniak s BMW 318is, který i přes všechnu snahu nestačil na absolutního vítěze Petra Němce. Petr vodí českých závodech do vrchu vůz Lada 2105 VFTS. V nedělním závodě bylo pořadí značně změněno, jednak odstoupením Libora Jelínka, ale také nástupem Miloše Zmeškala do obou závodních jízd, což se mu v sobotu nepodařilo kvůli technickým problémům. Miloše jsme vídali v loňském roce s Reynardem a letos upoutal pozornost tím, že opět přivezl na závody svůj starší vůz - formuli Ralt, se kterou se mu v neděli podařilo nakonec vyhrát. Petr Němec se tak musel v nedělním závodě spokojit se druhým místem, s čímž však, jak jsme v rozhovoru dozvěděli tak trošku počítal. Odsunut byl tím pádem i Marcin Staniak, který za nedělní závod obdržel bronz.

Nahlédněme nyní do silně obsazené skupiny S1. Právě v této skupině vládnou japonské vozy značky Mitsubishi. Prvních pět jezdců v pořadí jezdcí s Lancery, ať už osmé, deváté nebo desáté evoluce. Na pátém místě se v sobotním závodě umístil slovenský závodník Vladimír Hanuš, který stejně jako loni jezdí se zatím poslední evolucí lanceru, tedy X. Jen krůček k podiovému umístění měl v sobotu Richard Meixner, který letos poprvé zkouší závodit se čtyřkolkou poháněnou turbo motorem, nebo-li Mitsubishi Lancer Evo VIII a skončil na místě čtvrtém. V nedělním závodě se pořadí těchto dvou jezdců vyměnilo, když Vladimír Hanuš zrychlil a Richard Meixner naopak, zřejmě kvůli chybě zpomalil. Podiové umístění již bylo po oba dny stejné a tak si dvě třetí místa odvezl z Násedlovic slovenský závodník Peter Vahančík s osmou evolucí lanceru, pro kterého to byl první závod letošní sezony, protože se kvůli soukromým důvodům nezúčastnil závodu na brněnském okruhu. Dvakrát stříbrnou příčku obsadil Luboš Havlíček, kterému se stále nedaří odladit jeho vůz tak, aby fungoval na 100%, ale i přesto je schopen předvádět skutečně přesvědčivé výkony. Po neúčasti na trati v Brně zde do nové sezony nastoupil také Drahoslav Šubrt, který opět prokázal svoji suverenitu a s velkým náskokem vyhrál skupinu S1 v absolutním pořadí. Za zmínku jistě stojí i vítězové jednotlivých objemových tříd ve skupině S1.  V nejslabší třídě do 1600ccm se stal po oba dny vítězem Ladislav Aszoth, který již tradičně závodí s Citroenem Saxo, který je pro letošní sezonu nově připravený. V silnější třídě dvoulitrů byly souboje velice vyrovnané. V sobotním závodě z nich nejlépe vyšel Antonín Daniel, který jel opět se zapůjčeným vozem Honda Civic Type-R. V neděli jej však těsným rozdílem 13 tisícin porazil Michal Slováček, také s Hondou.

Nyní se již dostáváme k závodním speciálům skupiny E1. Zde se mezi nejlepší zařadil na sobotním pátém místě Zdeněk Němec s neskutečně rychlým VW Golf I, se kterým jezdí třídu do 1600ccm. V této třídě byl jeho největším soupeřem Vojtěch Staněk jezdící s Peugeotem 106 Maxi. I přesto, že to po první jízdě vypadalo ve prospěch Zdeňka Němce, v jízdě druhé ho zdržela technická závada v palivové soustavě a přenechal tak první místo Vojtovi Staňkovi, který zároveň dojel třetí v absolutním pořadí E1. Mezi dva zmíněné šestnáctistovkáře se dokázal v absolutním pořadí probojovat ještě Milan Boháč, který se svým dvoulitrovým Renaultem Clio obsadil sobotní čtvrté místo a zároveň se stal v obou závodních dnech vítězem třídy dvoulitrů. První dvě příčky již patřily velmi rychlým čtyřkolkám, které dosahují výkonu daleko přes 500 koňských sil. Druhou pozici si po oba závodní dny svými časy vyjel Martin Zeman s Mitsubishi Lancer Evo VI a z vítězství se po oba dny radoval Jiří Špalek s Mitsubishi Lancer WRC 05. Ačkoliv na prvních dvou příčkách bylo pořadí po celý víkend stejné, o dalším pořadí rozhodovaly opět desetinky. V neděli se dokázal Boháč prosadit na absolutní třetí místo ve skupině, odsunul tak Vojtu Staňka na čtvrté a na pátou pozici se po chybě v sobotním závodě dokázal probojovat Radek Neveselý se Škodou Octavia. Ohlédněme se dále také do slabších tříd skupiny E1, mezi jezdce, kteří i přesto, že se nedostali mezi absolutní špičku patří k vítězům svých tříd. Podíváme-li se do nejslabší třídy čtrnáctistovek, byl to rakouský jezdec Ronald Lackner, který dokázal s přehledem po oba dny zvítězit. Dalším velmi cenným výsledkem je druhé místo ve třídě dvoulitrů v sobotním závodě pro Stanislava Firtla juniora, který závodil se Škodou Octavií TDI, ale nedělní závod bohužel pro technické problémy nedokončil.

Předtím, než se vrhneme do absolutního pořadí, podíváme se na jezdce formulových vozů kategorie E2/C. V nejslabší třídě do 1600ccm se stal vítězem sobotního závodu Ondřej Váchal, jehož sportovní prototyp jsme si představili v reportáži z minulého závodu. Jen pro upřesnění, jedná se tedy o Formuli Kart Yamaha 1000, kterou pohání litrový motocyklový motor. V nedělním závodě se po vyřešení sobotních technických problémů dokázal prosadit na stupínek nejvyšší Radek Krakovič s formulí Fiks 09RK. Za zmínku jistě stojí i Milan Rýzek, který pro letošní sezonu startuje se zcela novou technikou. Vyměnil totiž formuli Van Diemen za Fiks 01 a obsadil po oba závodní dny krásné druhé místo.

Závěrem se pojďme podívat na absolutně nejrychlejší jezdce celého víkendu na Slováckém kopci. Mnohé z nich jsme si již zmínili v jednotlivých kategoriích, budeme se tedy věnovat především těm, o kterých ještě řeč nebyla. Jedním z nich je například Radek Kolbábek, který se dokázal se svojí Sierrou 4000 probojovat na absolutní devátou příčku v sobotu a ještě o stupínek výše v neděli. Další, o kom jsme se ještě nebavili a kdo zcela jistě stojí za zmínku je Michal Novický, který dokázal v sobotu vybojovat absolutní páté místo a v neděli se stejně jako Radek Kolbábek posunul ještě o stupínek výše. V sobotu čtvrtý Jakub Trnka dokázal v neděli ještě o kousíček zrychlit a posunul se tak na příčku druhou, která je doposud jeho životním výsledkem. Sobotní třetí místo si svými vynikajícími časy vyjel Aleš Mlejnek, který však v nedělním závodě nemohl kvůli havárii dále bojovat o vavříny. Ačkoliv nehoda vypadala velice nepříjemně, zůstal jezdec v pořádku a věříme, že do dalších závodů bude i jeho formule Opel Lotus naplno ve formě. Nejspíše i touto havárií je zapřičiněn nědělní posun některých jezdců o příčku výše. V sobotu druhý Marek Rybníček porazil s Mitsubishi Eclipse téměř všechny formulové vozy. V nedělním závodě byl Marek odsunut na třetí příčku již zmíněným Jakubem Trnkou. Třešničkou na závěr je již téměř pravidelně David Komárek, který nejen, že překonal svůj loňský rekord tratě, ale stal se především absolutním vítězem závodů v Násedlovicích.