Home  »  Rally  »  WRC

Rallye de France – Alsace: Prvé asfaltové víťazstvo pre Latvalu, Kubica havaroval v poslednej RS

Monday, 06. 10. 2014 - 04:48, Katarína Ďurecová

Po druhej etape (ktorej priebeh môžete nájsť v tomto článku) Rallye de France - Alsace boli miesta na pódiu de facto pevne rozdané a jazdcom tak ostávalo „len" dôjsť do cieľa, čo sa im nakoniec aj podarilo. Z prvého víťazstva na asfalte v kariére sa tak tešil Jari-Matti Latvala, ktorý je zároveň prvým Fínom, ktorý dokázal vyhrať na tomto povrchu vo WRC od čias Tommiho Mäkkinena, ktorý pred takmer 15-timi rokmi zvíťazil v talianskom Sanreme.

So stratou trištvrte minúty na víťaza do cieľa dorazil Andreas Mikkelsen, ktorý tak Volkswagenu zabezpečil ďalšie, už siedme double v sezóne a sebe už tretie druhé miesto v tomto roku. Kris Meeke končí tretí so stratou 20-tich sekúnd na Mikkelsena a opäť raz sa mu tak podarilo doviesť svoj Citroen DS3 WRC až na pódium.

Kým čo sa týka pódia, karty boli pred poslednou etapou jasne rozdané; oveľa zaujímavejšie to ale vypadalo v boji o štvrté miesto. V hre boli po druhej etape štvrtý Dani Sordo, piaty Robert Kubica a šiesty Mikko Hirvonen. Kubica začal deň najlepšie ako mohol, keď úvodnú nedeľnú etapu - RS15 vyhral a posunul sa pred Sorda. Následne si na svoje konto pripísal ďalšie dva vynikajúce časy a na štvrtom mieste si pred poslednou, osemnástou RS vytvoril vyše pol minútový náskok. V RS18 však bohužiaľ, ako už býva jeho zvykom, havaroval a pripísal si tak na svoje konto ďalšiu rally bez bodu.

Štvrté miesto tým pásom obsadil Dani Sordo a piaty skončil v tejto sezóne zatiaľ veľmi nevýrazný Mikko Hirvonen. Šiesta priečka patrí jeho tímovému kolegovi Elfynovi Evansovi, ktorý sa na poslednej RS dokázal tesne dostať pred siedmeho Madsa Ostberga. Na ôsmu priečku celkovo sa nakoniec dokázal s konca top 10 prepracovať Thierry Neuville, ktorý tak za seba dokázal odsunúť svojho tímového kolegu Bryana Bouffiera, ktorý teda končí deviaty. Posledné bodované miesto na Rallye de France - Alsace obsadzuje Martin Prokop.

10. 21 M. PROKOP 2:44:26.6 +1:54.6 +6:07.5

V kategórii WRC2 vchádzal do tretej etapy z pozície lídra Quentil Gilbert, ktorý mal náskok necelých šesť sekúnd na druhého Bernarda Sousu. Obaja zmenení jazdci sa medzi sebou podelili o víťazstvá na štyroch nedeľných rýchlostných skúškach a v konečnom poradí sa nič nemenilo - víťazstvo si na svoje konto pripísal domáci Gilbert pred Sousom a tretím Sébastienom Chardonnetom.

Konečné poradie kategórie WRC2 na Rallye de France - Alsace:
1. 39 Q. GILBERT 2:48:56.8 +39.9 +10:37.7
2. 35 B. SOUSA 2:49:04.9 +7.4 +10:45.8
3. 36 S. CHARDONNET 2:51:04.1 +1:59.2 +12:45.0
4. 32 P. TIDEMAND 3:04:32.1 +47.0 +26:13.0
5. 40 J. KOLTUN 3:18:24.1 +59.6 +40:05.0

Ani v kategórii JWRC sa na výsledkoch v tretej etape nič nezmenilo a prvé víťazstvo v sezóne si na svoje konto pripisuje Alistair Fisher, ktorý dokázal poraziť všetkých domácich jazdcov. Druhá priečka patrí Ericovi Camillimu a tretie miesto obsadil Quentin Giordano; Martin Koči po sobotňajších problémoch s brzdami obsadzuje posledné, siedme miesto. Najdôležitejší je však fakt, že Stéphane Lefebvre si zásluhou zisku štvrtej priečky na svoje konto dokázal pripísať rozhodujúci bodový zisk a stal sa tak juniorským majstrom sveta. Lefebvre má na svojom konte po Rallye de France - Alsace 93 bodov, druhý Fisher 67, tretí Giordano 64 a štvrtý Martin Koči 58. Na jazdcov JWRC čaká ešte posledné podujatie sezóny - Wales Rally GB.