Home  »  Karting

Po ročnej prestávke reštart okruhu v Třinci

Wednesday, 10. 07. 2019 - 22:40, Tomáš Kuna

Koncom júna sa seriál pretekov Moravského Pohára a Majstrovstiev SR preklopil do svojej druhej polovice a po vyše ročnej prestávke sa vrátil na nový, spičkovo vybavený okruh SteelRing v českom Třinci. Štvrtý pretekársky víkend sa niesol v znamení premenlivého počasia, horúčavy striedali silné búrky, a tak sa 153 pilotov spolu so svojimi mechanikmi museli s náročnými podmienkami popasovať.  V nedeľu sa už počasie ustálilo a tak si diváci mohli hlavný program vychutnať naplno. Piatkový podvečerný program spestril Memoriál Vladimíra Križana, ktorý na pretekársku dráhu prilákal kopec bývalých pilotov a priaznivcov motokárového športu.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky (MSR) boli vypísané nasledovné kategórie:

Výsledky jednotlivých majstrovských kategórií 4.kola MP + MSR 2019

V triede MINI60 dominoval Jinďrich Pešl so štartovným číslom 99, ktorý s prehľadom vyhral meraný tréning s náskokom 6 desatín sekundy a taktiež všetky bodované jazdy. O striebornú medailu medzi sebou bojovali Matyáš Lexmaul (28) a slovenský reprezentant Alex Nemec (559). Po sčítaní bodov za jednotlivé bodované jazdy celkové 2.miesto získal český jazdec Matyáš Lexmaul, P3 obsadil Alex Nemec.

Víťaznú šnúru reprezentanta SR v kategórii Rotax MicroMax, Mateja Koníka, v Třinci preťal skúsený rakúsky jazdec Nando Weixelbaumer (546), ktorý si rozhodujúci manéver nechal do poslednej zákruty posledného kola a ukážkovou „predbiehačkou“ sa ujal vedenia a vyhral dve z troch bodovaných jázd, čo mu zaistilo celkové prvé miesto v týchto pretekoch. Matej Koník so štartovným číslom 596 skončil na druhom mieste, bronzovú medialu získal český jazdec Tomáš Brančík (540). Skvele si viedol aj ďalší slovenský reprezentant a nováčik v triede Rotax MicroMax, Jakub Gašparovič, so štartovným číslom 519, ktorý sa umiestnil na 5.mieste.

V triede Rotax Max Junior zosadil z trónu úradujúceho lídra celkovej tabuľky Lukáša Svobodu (305), každým pretekom sa zlepšujúci maďarský jazdec Válint Balázs so štartovným číslom 304. Tretie miesto patrilo tentokrát „jemnejšiemu pohlaviu,“ konkrétne bojovnej českej jazdkyni Eliške Bábičkovej (298), ktorá za sebou nechala celú kopu chlapov spolu so slovenským reprezentantom  Jose Andreasom Cordova Belduma (85) na P8.

Rodina Bábičková mala po víkende v Třinci dvojitú radosť. Staršia zo sestier Tereza, jazdiaca v kategórii Rotax Max Senior sa opäť raz nenechala zahanbiť a ukázala svojim súperom opačného pohlavia, že jemnou ženou je iba kým nezhasnú červené svetlá na semafóre, signalizujúce štart preteku. Tereza to tentokrát nemala vôbec jednoduché, popasovať sa musela najmä s maďarským jazdcom Válintom Benczem, ktorý mal skvelú rýchlosť, ale kvôli havárii v 2.bodovanej jazde nakoniec skončil až na celkovom 4.mieste. Z druhého miesta sa tešil Sergej Savčuk so štartovným číslom 8 a tretie miesto podobne ako na minulých pretekoch obsadil Matteo Richter (128).

V triede DD2 štartovalo spolu 13 pretekárov. Velenia sa opäť ujali bratia Běželovci, v poradí Petr Běžel (402) a Jakub Běžel (401) pred maďarským jazdcom Ferenczom Kancsárom so štartovným číslom 2. Slovenský reprezentant Mário Šebáň (19) sa po kolíziii v prvej jazde umiestnil až na 6.mieste. Konečné výsledky kategórie DD2 Masters rozhodli o poradí – 1.miesto  maďarský jazdec Peter Gyutai (75), na druhom mieste skončil Tibor Gloznek (25), tretiu priečku obsadil Tomáš Molota (222) a zemiaková mediala sa ušla Davidovi Kadlecovi (4).

O skvelú „podívanou“ sa v kráľovskej kategórii KZ postarala dvojica Talaš – Konopka. Česko – slovenský súboj nakoniec vyhral český jazdec Jakub Talaš so štartovným číslom 4, ktorý dokázal zvíťaziť v dvoch bodovaných jazdách. Vyzdvihnúť treba výborný výkon slovenského reprezentanta Martina Konopku (121) v poslednej bodovanej jazde, kedy odvážnou ale premyslenou jazdou dokázal poraziť svojho českého kolegu a preťal cieľovú čiaru na 1.mieste. Celkovo mu ale patrila 2. priečka, z bronzu sa tešil Jan Bednář so štartovným číslom 332.

Nasledujúci, v poradí piaty pretek seriálu MP + MSR sa uskutoční po mesačnej letnej prestávke, začiatkom augusta (9.-11.8.2019) na autodrome Vysoké Mýto (CZ).