Okruhové majstrovstvá a ESET V4 Cup na Red Bull Ringu

Wednesday, 15. 05. 2013 - 08:36, Martin Trenkler

Druhé kolo Majstrovstiev Slovenskej republiky pretekov automobilov na okruhu (MSR PAO) pokračovalo na bývalom okruhu F1 neďaleko rakúskeho mesta Zeltweg. Red Bull Ring patrí svojou horskou lokalitou medzi populárne okruhy, a to aj napriek svojmu charakteru „Mickey-Mouse" trate. Plný plyn striedajú zväčša plné brzdy... Cez víkend 11. a 12. mája zažil tento autodróm sériu dramatických pretekov.

Dramatická sobota

Po úvodnom podujatí na Hungaroringu zaznamenal seriál ESET V4 Cup zvýšený počet prihlásených súťažiacich. V sobotu panovalo nad okruhom daždivé počasie, čo poznačilo priebeh predovšetkým vytrvalostných pretekov.

Súboj starého stroja s novým o prvenstvo v šprintových pretekoch - Miro Konôpka na starom, ale výkonnom Saleene S7R (tím ARC Bratislava) porazil Poliaka Piotra Krawczyka na novom Mercedese-Benz SLS GT3 (tím Premium Motorsport). Súboje na mokrej trati sa tiahli od začiatku do posledného kola. V cieli 25-minútových pretekov ich delilo len 0,815 s. Tretie miesto si vyjazdil nováčik Patrik Tkáč na vozidle Ferrari 458 Italia (tím Dino&Co Racing).

Triedu do 3 500 cm3 ovládli vozidlá BMW: zvíťazil Slovák Filip Sládečka na vozidle BMW M3 (tím Šenkýř Motorsport) pred Danielom Skalickým na BMW M3 GTR (tím Duck Racing) a Radimom Michálkom na BMW Z4 GTR (tím K&K Racing Team).

Preteky formúl neboli o nič menej dramatické. Tie sa pre vlhkú trať začali za zavádzacím vozidlom. Do predposledného kola odolával Christop von Grünigen na Formule Masters (tím Daltec Racing) útokom Christophera Höhera na Dallare 305 (tím Franz Wöss Racing), ten ho napokon predbehol a preteky vyhral. Bronz si odniesol Rakúšan Franz Wöss na formule Dallara 302 (tím Franz Wöss Racing).

Vytrvalosť pre Ferrari

Až štyridsať posádok nastúpilo do trojhodinových vytrvalostných pretekov. Na mokrej trati odovzdával z vedúceho miesta Miro Konôpka Porsche 997 GT3 R svojmu synovi Matejovi, ktorý žiaľ na konci svojho prvého kola nezvládol riadenie a auto rozbil. Preteky napokon vyhrala dvojica Andrej Studenič/Patrik Tkáč na Ferrari 458 Italia (tím Dino&Co Racing). O kolo späť skončilo na druhom mieste vozidlo Pagani Zonda Antonína Herbecka a Tomáša Liedla (tím Rock Media Motors). Tretiu priečku si so stratou ďalšieho kola vybojoval druhý tím Dino&Co Racing s posádkou Tomáš Kukučka/Peter Vančo.

Triedu do 3 500 cm3 ovládol Daniel Skalický s Petrom Kačírkom na BMW M3 GTR (tím Duck Racing), ktorí zvíťazili pred Marcelom Kusínom a Petrom Válekom na BMW M3 GTR (tím K&K Racing Válek Autosport). Z tretej pódiovej priečky sa tak mohol tešiť tím IP Racing Shop s Milanom Valáškom a Zbyňkom Buchtom na Ginetta G50.

Slabšej triede do 2 000 cm3 dominoval Petr Mandelík s Petrom Levíčkom na Lotuse Exige GTR (tím KT Motorsport) pred Adamom Rzepeckim a Marekom Rzepeckim na Renaulte Clio (tím Basenhurt AT+T). Tretie miesto patrilo sesterskému Renaultu Clio tohto tímu s posádkou Piotr Janiak/Maciej Plucinski.

Vozidlá Radical si prišli po víťazstvo v Divízii 5. Najlepšie obstál Adam Mazycuk s Maciejom Marcinkiewiczom (Radical SR8, tím Izopanel Racing Team), ktorí vyhrali pred otcom a synom Tomášom Kolingerom seniorom a juniorom (Radical SR3 1500, tím Geus Racing). Tretí skončili ich tímoví kolegovia za Geus Racing - Radek Bareš a Willy Gruber.

Nedeľa na okruhu Červeného býka

Dramatické súboje na okruhu Red Bull Ring neutíchli ani v nedeľu. Na programe boli druhé šprintové preteky Divízie 4. V triede nad 3 500 cm3 vyhral po prvýkrát Antonín Herbeck s vozidlom Pagani Zonda (tím Rock Media Motors). Po druhé miesto si do cieľa prišiel Miro Konôpka na Saleene (tím ARC Bratislava) a ďalšie víkendové trofeje vzal za tretie miesto Patrik Tkáč na Ferrari 458 Italia (tím Dino&Co Racing Team).

Trieda do 3 500 cm3 prakticky kopírovala sobotňajšie výsledky: vyhral Filip Sládečka na BMW M3 GTR (tím Šenkýř Motorsport), pred Danielom Skalickým na BMW M3 GTR (tím Duck Racing Team) a Radimom Michálkom na BMW Z4 (tím K&K Racing Team).

Najslabšej triede Divízie 4 do 2 000 cm3 dominoval Adam Rzepicki na Renaulte Clio (Basenhurt & A&T Racing Team), ktorý si domov odniesol trofeje za prvé a druhé miesto z oboch šprintov. Druhé preteky totiž vyhral Petr Mandelík na Lotuse Exige (tím KT Motorsport). Toho však v prvom šprinte vyradila porucha motora. Marek Rzepecki si napokon odniesol body za druhé a tretie miesto.

Už štyri víťazstvá v sérií formúl má tento rok na konte Rakúšan Christopher Höher na Dallare 305 (tím Franz Wöss Racing). To posledné si vyjazdil práve v nedeľu. Christoph von Grünig (Daltec Racing) došiel do cieľa len s 0,410 sekundovým odstupom. Bronz si opätovne odniesol Franz Wöss na Dallara 302 (tím Franz Wöss Racing).

Tretie kolo ESET V4 Cup v spojení s MSR PAO bude na poľskom okruhu v Poznani 22. a 23. júna.