Home  »  Rally  »  Národné šampionáty  »  Česko

Na prvním závodě MOGUL driving cupu jako na Monte

Monday, 21. 01. 2013 - 23:23, Martin Trenkler

Sněhem pokrytá plocha Global Assistance Racing Arény v Sosnové, kde na trati nechyběly ledové plotny i místa, kde prosvítal asfalt. S těmito podmínkami se o uplynulém víkendu museli porovnat devítinásobný mistr světa Sebastien Loeb či Čech Martin Prokop při slavné Rallye Monte Carlo, ale také účastníci prvního závodu série MOGUL driving cup v Sosnové.

Prvního z pěti závodů na sosnovském autodromu se zúčastnilo třicet závodníků, kteří vyrazili s vozy všech kategorií. Vozy se zadním náhonem, předokolky, ale nechyběly ani silné přeplňované čtyřkolky. Stejně tak pestré bylo pole účastníků, kde jsme viděli jezdce bez jakýchkoliv zkušeností se sportovní jízdou na čas, ale i zkušenější závodníky. Všichni se museli vyrovnat s velmi těžkou tratí, která se každým odjetým okruhem měnila, ale také zrychlovala. Závodilo se až do posledních metrů, o krizové momenty nebyla nouze, ale všechny skončily bez vážnější újmy na vozech účastníků. Ke slovu se tak nedostala ani připravená zdravotnická pomoc. Pauzy mezi jednotlivými koly MOGUL driving cupu v rámci doprovodného programu vyplňovali drifteři, takže ani o zábavu nebyla nouze.

Bojovalo se celkem ve čtyřech kategoriích. Mezi nejslabšími vozy s OTP, tedy ve třídě 1 do 1600 ccm zvítězil Václav Folprecht s Fordem Fiesta S1600, který celkově obsadil sedmé místo. Za ním se ve třídě umístili Filip Strahal Fiatem Bravo a Jindřich Pluhař na Suzuki Swift. Třída 2, tedy vozy s OTP, ale nad 2000 ccm se stala kořistí Jiřího Kratochvíla s Mitsubishi Lancer EVO X, který rovněž zvítězil v absolutním pořadí. Za ním, jak ve třídě, tak v absolutním pořadí, skončil Petr Grafek na Mitsubishi Lancer EVO IX. Třetí místo ve třídě 2 patřilo čtyřkolce BMW 330 xD Jiřího Majera.

V kategorii hobby, tedy vozů bez OTP se také bojovalo ve dvou třídách. Ve třídě 3, tedy do 1600 ccm, zvítězil Jiří Šulc s VW Polo, který předstihl i Josefa Šustu s Citroënem DS3 i Luďka Koberu se Škodou Felicia. Ve třídě 4, nad 2000 ccm se z vítězství radoval celkově třetí Vladimír Filip s Mitsubishi Lancer EVO IX před fotografem - závodníkem Martinem Trdlou se Subaru Impreza Sti.

Závodu přihlíželo i deset akreditovaných fotografů, ale také diváci, kteří měli vstup do areálu, včetně kryté tribuny zdarma. Výsledky prvního závodu MOGUL driving cupu bylo možné sledovat on line v servisním zázemí i na internetu, takže všichni měli okamžitý přehled o tom, jak si v porovnání s ostatními účastníky vedou.

Další závod MOGUL driving cupu, na zcela jinak postavené trati, se pojede už 2. února, tak se nezapomeňte přihlásit. Více informací, včetně kompletních výsledků najdete na www.autodrom.cz

Pavel Kohout, spolujezdec Jana Černého, mistr Evropy v rally za rok 2012 a účastník prvního závodu MOGUL driving cupu v roli poradce: „Soutěž hodnotím jako velice povedenou a organizačně velmi dobře zajištěnou. A to jak z hlediska komunikace pořadatele s jezdci před závodem, tak v jejím průběhu. Celá soutěž byla kompaktní, vše na jednou miste, bez zbytečných průtahů a zdržováni. Kladně hodnotím i zázemí pro jezdce s výsledkovým servisem (také online) a občerstvením. Trať závodu byla kvalitně připravená, zajímavá a navíc dobře zajištěná (vůz záchranné služby, pořadatelé na trati apod.). Systém rozjížděk fungoval dobře a bez zbytečných průtahů. Náš tým bude rozhodne v účasti v tomto seriálu pokračovat."