Home  »  Rally  »  Národné šampionáty  »  Česko

Lužické hory ovládl Odložilík s Xsarou WRC

Monday, 03. 05. 2010 - 00:06, Pavel Kacerovský

Rekordních 138 soutěžních posádek se postavilo na start sobotní Thermica rally Lužické hory, druhého podniku letošního Eco Sun Mistrovství České republiky ve sprintrallye. Jednodenní závod jedoucí se zčásti i v Polsku ovládla bratrská dvojice Odložilíkových, kteří představili premiérově na českém území vůz Citroën Xsara WRC.

Roman Odložilík se zapojil do bitvy o celkový triumf v podstatě až od druhé rychlostní zkoušky, když mu na úvodním patnáctikilometrovém testu nadělil šestinásobný německý šampion Matthias Kahle pilotující Škodu Octavia WRC téměř čtrnáct sekund. Skvělými časy se prezentoval další jezdec octavie Jan Štěpánek.

Před závěrečnou rychlostní zkouškou soutěže dělilo tři aspiranty na vítězství 9,2 sekundy - prim hrál Kahle, následoval jej Odložilík (+ 8,7 s) a třetí byl Štěpánek. V posledním testu však Němce zradil motor a za cílem musel odstoupit. Debut francouzského speciálu tak Odložilíkové proměnili ve slavný triumf. Na bronzovou příčku se posunul loňský šampion sprintů Josef Peták s Peugeotem 207 S2000.

Skvělého úspěchu dosáhl Petr Trnovec, jenž vyhrál třídu N4 a jako první produkční vůz dojel do cíle na čtvrtém místě absolutně. Příjemným překvapením je i devátá příčka sporadicky startujícího mladíka Martina Bujáčka. Nejrychlejší dvoukolku přivezl na rampu do Hrádku nad Nisou Petr Brynda (Renault Clio R3) před Václavem Dunovským (Suzuki Ignis S1600) a Antonínem Novákem (Citroën C2 S1600).

Mezi enkovými ´předokolkami´ byl nerychlejší vítěz třídy N3 Petr Pelech s Hondou Civic Type-R, druhý dojel jeho bratr Pavel (Honda Civic 1.6 VTi) a třetí pozici obsadil Milan Jirka (Renault Clio Sport).

V rámci Poháru České republiky v rallye rozhodl o svém prvenství Petr Šimurda s Opelem Kadett až v závěrečné erzetě, když se posunul před Jiřího Hendricha pilotujícího Mitsubishi Lancer sedmé evoluce o 5,1 vteřiny. Poslední medailovou příčku získali Zdeněk Tichý s Jiřím Horákem. Lužický pohár ovládl Jiří Tošovský před Alešem Dlouhým a Karlem Mackem.

Soutěž poznamenaly dvě těžké nehody, při kterých musela zasahovat záchranná služba. S prasklým bederním obratlem skončil v liberecké nemocnici jezdec Matěj Ehl, jehož mitsubishi narazilo do stromu ve zrádném lesním úseku při druhé vložce. Po havárii Jiřího Sutra na polském testu Jasna Góra přilétl pro zraněného navigátora Petra Motze dokonce vrtulník. Lékaři měli totiž podezření na zlomeninu dvou obratlů. To se naštěstí nepotvrdilo a Petr je již v domácím léčení.

Podle dostupných informací má velký podíl na obou zraněních systém ochrany krku a hlavy HANS, jenž je od letošní sezony povinný i ve sprintrallye. Nebude to tedy poprvé, kdy se začne mezi odbornou veřejností probírat údajný přínos tohoto ochranného prvku...