Dobšinský kopec pohľadom cez počet organizátorov
Možno si mnohí z vás povedia, že zabezpečiť jedny preteky automobilov do vrchu je jednoduchá vec. Veď napríklad v porovnaní s rally súťažou je kopec v podstate „iba" jedna rýchlostná skúška.
Dnes vás možno presvedčíme o opaku. Nebudeme však hovoriť o financiách, tých je vždy nedostatok, ale zameriame sa na počet ľudí, ktorí budú počas nadchádzajúceho víkendu zabezpečovať TOP slovenské podujatie zaradené do seriálu Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu - Dobšinský kopec 2012.
Začnime pekne po poriadku od riaditeľstva pretekov. Bez riadenia by jednoducho preteky nemohli odštartovať. Medzi členov riaditeľstva nie je na pretekoch zaradení iba riaditeľ, či jeho najbližší pomocníci, ale aj pozorovateľ FIA, športoví, či technickí komisári, sekretariát, vedúci spojenia, časomiera, hlavný lekár, styk s jazdcami, ale aj tlačové stredisko. Samozrejme zabudnúť nesmieme ani na technické zabezpečenie riaditeľstva. Tento kolektív na Dobšinskom kopci tvorí 49 členná partia ľudí.
Druhá partia, bez ktorej práce by preteky rovnako nebolo možné odštartovať tvoria traťoví komisári. Tí sú rozmiestnení nielen okolo celej trate, kde dohliadajú na bezpečnosť divákov, ale aj samotných jazdcov, ktorým vlajkami signalizujú napríklad nebezpečenstvo na trati. K nim treba pripočítať aj komisárov na štarte a v cieli a technické zabezpečenie trate. Navyše do tejto partie môžeme započítať aj usporiadateľov v depe pretekárskych strojov a na parkoviskách pre divákov, či pracovníkov odkláňajúcich dopravu po obchádzkových trasách. Celkovo sa na už spomínaných činnostiach podieľa takmer 250 ľudí.
Jednou z najdôležitejších skupín je pri automobilových pretekoch aj zdravotná starostlivosť a záchranári. Skupina, ktorá v prípade Dobšinského kopca 2012 spoločne činí 21 pracovníkov.
Na pretekoch sa zúčastňujú aj diváci, ktorí samozrejme potrebujú občerstvenie. O ich hladné žalúdky sa bude starať celkovo 60 pracovníkov.
Hasiči, mestská, či štátna polícia, to je ďalšia partia bez ktorých pomoci by organizovať preteky jednoducho nešlo. Celkový počet 40 ľudí.
Samozrejme počet vymenovaných činností nie je v prípade zabezpečenia podujatia konečný. Ešte sme nehovorili o verejnom poriadku, sociálnom zázemí nielen pretekárov, ale aj prítomných divákoch, pracovníkoch zabezpečujúcich sprievodné akcie Dobšinského kopca, marketing, správa web stránky, či facebooku, príprava grafických podkladov, tlač 15 tisíc vstupeniek a brožúr pre návštevníkov, postavenie pódií, či rozmiestnenia bezpečností prvkov okolo trate a pod.
Samozrejme na poriadok v rámci Dobšinského kopca 2012 okrem mestskej či štátnej polície bude dohliadať aj 40 členov security teamu.
Spočítané, podčiarknuté = organizácia TOP podujatia akým je Dobšinský kopec 2012 či chceme, alebo nechceme vyjde organizátora na 547 pracovníkov, ktorí sa starajú nielen o bezproblémový chod pretekov, ale aj o prítomných divákov. Ešte stále máte dojem, že zabezpečiť „jeden kopec" je jednoduché ?