Dakar 2009 po 13. etape: Ivan Jakeš stojí pred historickým triumfom

Sunday, 18. 01. 2009 - 00:00, Andrej Haverda

Dakar 2009 po 13. etape: Ivan Jakeš stojí pred historickým triumfomAj v piatkovom pokračovaní Dakaru organizátori meraný úsek skrátili. Namiesto avizovaných 545 mal iba 220 km. Dôvodom bola po silných dažďoch podmáčaná trať, ktorá bola pre jazdcov nebezpečná. Na tohtoročnom Dakare museli skrátiť usporiadatelia už šesť etáp.

Francúz Cyril Despres na motocykli značky KTM sa stal víťazom predposlednej 13. etapy Rallye Dakar. Druhý v kategórii motocyklov skončil Španiel Marc Coma, ktorý zostal aj naďalej lídrom pretekov. Coma má šancu po roku 2006 vyhrať legendárnu rallye druhýkrát. Celkovo druhý Despres stráca takmer jeden a pol hodiny. Na treťom mieste ostáva David Frétigné na yamahe.

Na trati z La Rioja do Cordoby sa darilo aj Slovákovi Ivanovi Jakešovi, ktorý obsadil 13. miesto a vyrovnal svoje doterajšie maximum z ôsmej etapy. Pred poslednou „erzetou“ figuruje na 45. priečke a na dosah má svoj historický triumf: dokončiť ako druhý Slovák v histórii dakarského podujatia – po Jaroslavovi Katriňákovi – túto prestížnu súťaž. Držme mu palce, ostáva už iba jediný krôčik.

Z českých pretekárov sa najviac darilo Davidovi Pabiškovi, ktorý skončil na 28. priečke. Na 42. pozícii došiel Jan Froněk (obaja KTM); Martina Macka odmávli na 44. mieste s takmer polhodinovým odstupom za Despresom. Pred poslednou etapou je Macek devätnásty, Froněk štyridsiaty štvrtý a Pabiška figuruje na 67. mieste.

V triede štvorkoliek mieri na Rallye Dakar k piatemu triumfu Josef Macháček. Päťdesiatjedenročný jazdec zvýšil pred poslednou špeciálkou svoj náskok na čele priebežného poradia na dve hodiny a dvadsať minút, pretože v piatok došiel tesne druhý a jeho najväčší konkurent Marcos Patronelli z Argentíny na neho stratil skoro pol hodiny. Oldřich Bražina bol v etape piaty a na rovnakej priečke figuruje aj v priebežnej klasifikácii.

Najdramatickejší záver sľubujú kategórie automobilov a kamiónov. V prvej menovanej delia vedúceho Juhoafričana Giniela De Villiersa od Američana Marka Millera iba dve minúty a dvadsať sekúnd. Včera Miller svojho soka porazil iba o pätnásť sekúnd, hneď za De Villiersom došiel na deviatej priečke český jazdec Miroslav Zapletal. Na 16. mieste, s viac ako dvadsaťminútovým mankom, zaznamenali Američana Robbyho Gordona. On i jeho pekelná „monštrum bugina“ však aj naďalej držia vynikajúce tretie miesto.

Spomínaný Miroslav Zapletal s navigátorom Tomášom Ouředníčkom sa oproti predošlej etape posunuli o ďalší stupienok vyššie, momentálne figurujú na fantastickom siedmom mieste a aj oni stoja pred historickým okamihom stať sa najúspešnejšou českou automobilovou posádkou v histórii.

Druhý český dvojlístok – Jiří Janeček a Viktor Chytka s toyotou Offroad Centrum Teamu – boli v cieli zaznamenaní v 55. najrýchlejšom čase a celkovo im patrí 52. priečka.

V kamiónoch zvádzajú urputné súboje o víťazstvo dva modré kamazy s Kabirovom a Čaginom za volantmi. Zatiaľ čo Kabirov včera „erzetu“ vyhral, päťnásobný víťaz Čagin skončil až štvrtý so štyri a pol minútovou stratou. V priebežnom poradí si tak opätovne vymenili vedenie – Kabirov dominuje o rovné tri minúty. Na tretej priečke figuruje včera druhý najrýchlejší kamión Ginaf s Holanďanom De Rooyom, ktorý stráca na ruské nákladiaky takmer hodinu.

Z českých kamiónov sa najlepšie darí tatrovke – avšak s Brazílčanom De Azevedom za volantom. V cieli bol štvrtý a naďalej ostáva na šiestom mieste s viac ako osemhodinovým mankom. Alešovi Lopraisovi s druhou tatrovkou sa v piatok vôbec nedarilo. Prvé informácie hovorili o tom, že aj on zo súťaže vinou opätovnej poruchy so spojkou odstúpil, neskôr sa jeho meno našťastie objavilo vo výsledkovej listine: na poslednej 52. priečke. Strata viac než dvoch hodín však znamenala prepad v celkovom poradí zo siedmej na ôsmu priečku.

Štyridsiatym šiestym kamiónom v cieli bol MAN českého tria Randýsek – Šiška – Nemajer; v celkovej klasifikácii sú na 35. pozícii.

31. ročník Rallye Dakar vyvrcholí počas tohto víkendu v okolí Buenos Aires. Dnes je na programe posledná meraná etapa, v nedeľu už iba exhibičná jazda v uliciach argentínskej metropoly.