Home  »  Vrchy

9°Dieselcar Slovácký kopec

Tuesday, 07. 10. 2008 - 00:00, T. Szabosi

9°Dieselcar Slovácký kopec9°Dieselcar Slovácký kopec se konal jako poslední závod KW Berg-Trophy International 2008 a bylo to skutečné velké finále. Násedlovice a její 2210 metrů dlouhá trať se stala velkým kolbištěm pro více než 100 jezdců z České republiky, Slovenska a Polska. Sobotní, místy deštivé a chladné počasí nadělalo starosti nejenom pořadatelům, ale i jezdcům. Někteří nepřizpůsobili styl jízdy chladné vozovce a havarovali. Naštěstí se vše obešlo bez újmy na zdraví.

Sobotní bitva o TOP 10 se stala neuvěřitelně, ale po zásluze, kořistí Michala Novického z Kovosteelu Novitech Sudoměřice. Ten, nejenom že zvítězil v absolutním pořadí s vozem Reynard Ninja, ale skončil i druhý s vozem Reynard F3. Rozdíl mezi těmito dvěma formulovými vozy tříd E2/C-1400 a E2/C+1400 byl pouhé 0,9 sekundy. Až na třetím místě skončil několikanásobný vítěz tohoto závodu Miloš Zmeškal, který tentokrát startoval s vozem Ralt F3. I toto umístění, ale udržel s vypětím všech sil, protože čtvrtý Martin Šípek na voze BMW M3 ztrácel pouhých 0,11 sekundy. Nedělní souboje v absolutním pořadí vyzněly opět nejlépe pro Michala Novického s vozem Reynard Ninja: Jsem hlavně rád, že jsem živý po nedělním výletu z tratě se silnějším Reynardem F3. Nečekal jsem vůbec, že vyhrajeme absolutně se slabším Reynardem Ninja“. Zajel i nejlepší čas víkendu 1:04,752 sekundy a porazil tentokrát druhého jezdce SVC Motorsport Náchod Martin Šípka o 0,9 sekundy. Na třetí místo se probil zkušený šternberský jezdec Jiří Sedláček, který s vozem BMW M3 ztrácel na Šípka 1,2 sekundy. Na letošního vítěze celého seriálu KW Berg-Trophy 2008 Miloše Zmeškala zůstala v neděli „bramborová“ medaile a obsadil čtvrté místo. Na „bednu“ mu chybělo pouze 0,5 sekundy.

V jednotlivých třídách se odehrál boj hlavně v S-1400. V sobotu ještě zvítězil kyjovský Oldřich Lupač před Alešem Kaderkou o pouhých 0,17 sekundy a o 0,60 před Erichem Pruskem jr. Všichni tito jezdci startovali na voze Suzuki Swift GTi. V neděli se ze svého vítězství již radoval Kaderka, který porazil druhého Pruska o 0,4 sekundy: „Perfektní pocit. S Erikem jsme kamarádi a hodně se hecujeme“. Na třetím místě byl Erich Prusek senior o 0,6 sekundy za svým synem a startoval rovněž na voze Suzuki Swift GTi.

Třída S-2000 přinesla v sobotu radost Aleši Ryšovi: Se sobotou i nedělí jsem moc spokojený, protože sobota mně zajistila vítězství v celkovém hodnocení této třídy“. Tento člen ABM Shark Racing Teamu porazil svého týmového kolegu Jakuba Kohna o 7,5 sekundy. Oba jezdci startují na voze Opel Kadett. Třetí byl premiérově brněnský Marek Floder, rovněž na „kadetu“. V neděli potvrdil své kvality Tomáš Bek. Ten na voze Renault Clio zvítězil a porazil druhého Ryše o jednu sekundu. S větší ztrátou byl třetí Jakub Kohn.

Ve skupině historických automobilů se po oba dny suverénně a s očekáváním prosadil veterán Josef Srnský s krásnou Škodou 110 R Coupé: Závod byl moc pěkný. Trať je pěkná, ale jel jsem ji poprvé. Počasí v neděli nádherné. Seriál KW Berg-Trophy je vynikající, díky závodům a organizaci. Byl jsem moc spokojený“. Druhé místo si v sobotu i neděli připsal další veterán slovák Pavol Gallo na voze Fiat 128 Sport Coupé. Ztrácel na vítězného Srnského vždy 6 sekund. Třetí v sobotu byl s dalším „krasavcem“ BMW 3.0 CSL Libor Jelínek a to o 0,4 sekundy za Gallem. V neděli Jelínek pro poruchu závod nedokončil a tak si na stupně vítězů a pro třetí místo přišel hodonínský Luděk Maník na voze Škoda Spartak.

Třída E1-1400 si vzpomněla na loňské bitvy a předvedla se v plné kráse velmi rychlých strojů. Špičkový Filip Zelenský na voze Suzuki Swift Kit Car zvítězil v obou dnech a prosadil se i dvěma devátými místy do absolutního pořadí: Závodilo se mně skvěle, užil jsem si to. Příští rok přecházím do jiné kategorie s Dallarou F3, takže uvidíme“. V sobotu a neděli byl druhý Dušan Fišer s velmi rychlou Škodou 130 a to o 2,4 sekundy, respektive o 0,7 sekundy. Sobotní třetí místo bral Jakub Trnka opět se „swiftem“, ale starší generace. Na druhého Fišera ztrácel pouhé 0,5 sekundy. V neděli Trnkovi vyfoukl „bednu“ a třetí místo Radim Firtl s velmi rychlou Škodou Felicia. Vyšlo mu to o pouho pouhých 0,16 sekundy.

Ve třídě E1-1600 se prosadil Jaroslav Fikota jr. a porazil favorita této třídy Josefa Dohnálka jr. o 1,7 sekundy. Neděle se Fikotovi nepodařila a z prvního místa po první závodní jízdě se po chybě propadl až na místo páté. Třetí v sobotu i neděli byl Petr Blažek na voze Peugeot 106 Maxi. V sobotu ztrácel na mladšího Dohnálka dvě sekundy a v neděli zase na matadora Vojtěcha Macka 0,6 sekundy. Macek startoval na krásné Škodě 1500 R Coupé.

Královská třída E1+2000 byla svědkem dalších tvrdých bojů o vítězství. Vítězný Martin Šípek na BMW M3 porazil v sobotu velmi rychlého Radka Kolbábka na voze Ford Sierra 4000 o 3,7 sekundy. V neděli byl jeho boj s druhým Jiřím Sedláčkem těsnější, kdy odstup byl 1,2 sekundy. Sedláček startuje rovněž na BMW M3 a v sobotu mu „bednu“ vyfoukl Antonín Daniel a to o 0,8 sekundy. V neděli byl tento jezdec rovněž startující na „bavoráku“ opět třetí. Tentokrát to odnesl Kolbábek, který skončil až čtvrtý.

V sobotu díky haváriím se závod hodně protáhl a skončil těsně před setměním. Zato neděle probíhala jako po drátku a jezdci se mohli spokojeně odebrat brzy do svých domovů. Velmi pěkná návštěva sledovala tvrdé boje, ale i překrásnou show driftéra Norberta Kováčika na voze BMW M3. Ten ve všech svých závodních jízdách přiváděl diváky na startu a trati do varu, přesto obsadil ve své třídě S+2000 třetí nedělní místo. Startoval jako poslední jezdec celého víkendu a nádhernou jízdou symbolicky ukončil letošní kopcovou sezónu při KW Berg-Trophy International 2008: Jezdil jsem pro diváky, protože mně nemohl nikdo v pořadí mé třídy ohrozit. Chtěl jsem prostě udělat show“.