10 najťažších rýchlostných skúšok sveta
Portál wrc.com priniesol desať najťažších rýchlostných skúšok sveta, ktoré sa organizovali niekedy v minulosti alebo sa ešte stále organizujú. Pozrite si, čo medzi nich patrí.
10. Bauxites, Grécko
Rýchlostná skúška Bauxites je pravdepodobne fyzicky najnáročnejšou rýchlostnou skúškou, ktorá sa organizuje dodnes. Je vysoko technicky náročná, obsahuje veľké kamene až skaly a v horúcom počasí spôsobuje niektorým jazdcom veľké zdravotné problémy.
9. Eldama Ravine, Keňa
Táto skúška je známa ako "the road to hell", v preklade "cesta do pekla", čo hovorí o všetkom. Vedie pozdĺž horského hrebeňa, ktorý je zakončený veľkou priepasťou. Ak sa jazdcovi podarilo náhodou zísť mimo trate, mohol sa dostať až do Ugandy... V roku 1999 našťastie zvíťazil zdravý rozum a rýchlostná skúška sa od vtedy nepoužíva.
8. Granberget, Švédsko
Tradične najdlhšia rýchlostná skúška, ktorá vedie až do nekonečna. Náročnosť zvyšujú vysoké snehové valy, ktoré narušujú jazdcovi výhľad a sťažujú zákruty. Pretekári ju často prirovnávajú k dlhému jasnému bielemu tunelu.
7. Bunnings, Austrália
Spomienka na skúšku, ktorá sa jazdila, keď mala Rally Australia centrum v meste Perth. Zaradená bola väčšinou do posledného dňa pretekov a známa bola svojimi "trampolínovými" skokmi. Posádky sa dostali vo vzduchu tak vysoko, že na dlhší čas nevideli zem.
6. Arena Panzerplatte, Nemecko
Trate tejto skúšky boli kedysi využívané pre testovanie tankov. Pre jazdcov sú náročné z dôvodu nulového gripu na betónovom povrchu.
5. Giulio Cesare, Argentína
Vysoká nadmorská výška, hustá hmla a obrovské skaly len čakajú na chybu jazdca, ktorá môže mať nepekné následky.
4. St Gwynno, Anglicko
Skúška obsahuje všetko, čo má mať pravá rýchlostná skúška veľkého šampionátu. Dážď, hmlu, bahno a tmu. Často sa koná v skorých ranných hodinách. Problémy spôsobuje aj rozdielny grip.
3. Calvi-Porto, Korzika
Žiadny zoznam náročných rýchlostných skúšok sa určite nezaobíde bez spomenutia jednej z korzických skúšok. Táto RS bola nazývaná ako "coast road", v preklade "pobrežná cesta" a vo svojej dobe mala približne 80 km. Problémy spôsoboval možný pád z útesu do mora. Na druhú stranu to bola aj veľká motivácia, prečo ostať na trati.
2. Col de Bleine, Monte-Carlo
Jazda po nej sa často prirovnávala k šmýkaniu po ľade v papučiach. Samozrejme záviselo to aj od obutých pneumatík a od počasia. Je to taká typická skúška Monte-Carla s rôznou priľnavosťou, ktorá "zovrie zadok" aj najväčším majstrom.
1. Ouninpohja, Fínsko
Naozaj desivá rýchlostná skúška, ktorá je "krstným otcom" všetkých skúšok. K dobrému umiestneniu vyžaduje ohromnú priemernú rýchlosť okolo 130 km/h, čiže prázdnu myseľ a plné odhodlanie.