Štartuje 41. ročník Rallye Dakar 2019
Po ročnej pauze sa na štart 41. ročníka vytrvalostných motoristických púštnych pretekov Rallye Dakar postavia opäť dvaja slovenskí motocyklisti – Štefan Svitko a Ivan Jakeš. Tridsaťšesťročný Žaškovčan Svitko absolvuje svoj jubilejný desiaty Dakar, legendárne podujatie nevynechal od roku 2010. Štyridsaťpäťročný Jakeš si vlani urobil prestávku pre plánovaný štart v seriáli majstrovstiev sveta v country crosse, na púštnom dobrodružstve napíše svoju jedenástu kapitolu. Tohtoročný Dakar sa po prvý raz od presunu do Južnej Ameriky uskutoční na území len jednej krajiny – Peru. Je to preto, že na poslednú chvíľu odstúpilo od zmluvy s organizátormi Chile. Pri príprave tohto ročníka preto už nemali organizátori veľmi na výber a museli rallye skresať. V krajinách Latinskej Ameriky je ekonomická kríza, o čom svedčí, že Argentína a Bolívia sa ani len neuchádzali o usporiadanie Dakaru 2019. „Rezignácia Chile, Bolívie a Argentíny nás núti k aktívnemu hľadaniu nových krajín,“ priznal riaditeľ pretekov Étienne Lavigne.
Na pretekárov čaká od 7. do 17. januára desať etáp, ktoré presne v polovici predelí voľný deň v Arequipe. „Odysea“ odštartuje aj skončí v hlavnom meste Peru Lime. Súťažiaci naprieč piatimi kategóriami (motocykle, štvorkolky, automobily, SxS a kamióny) absolvujú takmer 3000 meraných kilometrov a dokopy skoro 5600 km. Účastníci Dakaru si oproti minulým rokom o čosi viac užijú piesok, približne až 70 percent trate povedie cez pieskové duny. „Čaká nás iba desať etáp, ale budú o to náročnejšie. Počas uplynulých rokov som získal mnoho skúseností na to, aby som vedel, čo mám očakávať. Budeme častejšie jazdiť v piesku, čo mi vyhovuje, ale bude to nebezpečné. Etapy v Peru boli v minulosti vynikajúce. Budem mať k dispozícii nový motocykel. Ak by som ho mal porovnať s tým starým, tak sme asi sto rokov popredu. Viem veľmi dobre, aký nevyspytateľný môže byť Dakar. Môžete spadnúť už v prvej alebo aj v poslednej etape,“ cituje Svitka oficiálna stránka Dakaru. V programe Rallye Dakar 2019 nechýba tzv. maratónska etapa, keď súťažiaci nebudú môcť využiť pomoc svojich tímov. Udeje sa tak medzi štvrtou a piatou etapou. Kým motocykle a štvorkolky trasa zavedie do bivaku v Moquegue, piloti automobilov, vozidiel SxS a kamiónov prežijú ťažkú noc v Tacne.
Člen Slovnaft Rally Teamu Svitko dosiahol najväčší úspech na Rallye Dakar v roku 2016, keď skončil na skvelom druhom mieste. Trojnásobný európsky šampión v endure má v zbierke aj dve piate priečky z edícií 2012 a 2015, vlani odstúpil po desiatej etape. Svitko má z Dakaru na konte jedno etapové víťazstvo (2016), sedem umiestnení v Top 3 a 23 v Top 5.
Druhá slovenská stálica z Jakeš Dakar Teamu Ivan Jakeš sa netají vysokými ambíciami, hoci ako priznal, dĺžka pretekov mu nevyhovuje. „Potrebujem aspoň dvadsať etáp, pretože zo začiatku mi to ide vždy pomalšie. Po ročnej pauze som pripravený najlepším možným spôsobom. Bude dôležité prísť do cieľa. Poznám mnoho jazdcov, ktorý boli na Dakare osem či deväťkrát a nikdy to nedotiahli až do konca. Každý športovec by mal mať vysoké ciele. V minulosti sa mi podarilo vyhrať etapy, skončil som celkovo štvrtý. Nevidím dôvod, prečo by to teraz nemohlo byť lepšie. Urobím všetko pre to, aby som sa umiestnil čo najvyššie,“ uviedol Jakeš, ktorého maximum v podobe štvrtej pozície pochádza z roku 2013. V roku 2015 vyhral 11. a 13. etapu.
Najväčšími súpermi slovenských motocyklistov budú rakúsky obhajca prvenstva Matthias Walkner, Austrálčan Toby Price, Španiel Joan Barreda Bort, Chiľan Pablo Quintanilla či Brit Sam Sunderland. Prvenstvo v kategórii štvorkoliek si vlani vybojoval Chiľan Ignacio Casale, ktorý tento rok bude jazdiť v triede SxS. V kategórii automobilov je obhajcom Španiel Carlos Sainz, v triede SxS Brazílčan Reinaldo Varela a medzi kamionistami Rus Eduard Nikolajev. Do pretekov odštartuje 138 motocyklistov, 29 štvorkolkárov, 101 automobilov, 34 vozidiel SxS a 41 kamiónov. Predstaví sa 17 žien, čo je najväčší počet od roku 2009. Na Dakare 2019 bude súťažiť aj najmladší súťažiaci v dejinách – 16-ročný mechanik Mitchel van den Brink, syn holandského kamionistu Martina van den Brinka.
PROGRAM 41. ROČNÍKA RALLYE DAKAR 2019:
- 7. január (1. etapa): Lima – Pisco (331 km celkovo; 84 km rýchlostná skúška/RS)
- 8. január (2. etapa): Pisco – San Juan de Marcona (554 km celkovo; 342 km RS)
- 9. január (3. etapa): San Juan de Marcona – Arequipa (799 km celkovo; 331 km RS)
- 10. január (4. etapa): Arequipa – Moquegua/Tacna (511 km celkovo; 352 km RS pre motocykle a štvorkolky/664 km celkovo; 352 km RS pre automobily a kamióny)
- 11. január (5. etapa): Moquegua/Tacna – Arequipa (776 km celkovo; 345 km RS pre motocykle a štvorkolky/714 km celkovo; 452 km RS pre automobily a kamióny)
- 12. január – voľný deň
- 13. január (6. etapa): Arequipa – San Juan de Marcona (839 km celkovo; 317 km RS pre motocykle a štvorkolky/810 km celkovo; 291 km RS pre automobily a kamióny)
- 14. január (7. etapa): San Juan de Marcona – San Juan de Marcona (387 km celkovo; 323 km RS)
- 15. január (8. etapa): San Juan de Marcona – Pisco (576 km celkovo; 361 km RS)
- 16. január (9. etapa): Pisco – Pisco (410 km celkovo; 313 km RS pre motocykle, štvorkolky a automobily/408 km celkovo; 311 km RS pre kamióny)
- 17. január (10. etapa): Pisco – Lima (358 km celkovo; 112 km RS)
Ako vidieť, jednotlivé kategórie čaká rôzny počet kilometrov špeciálok: motocykle a štvorkolky 5541 km (2889 km RS), automobily 5603 km (2961 km RS) a kamióny 5601 km (2959 km RS).
Tretím Slovákom v štartovej listine je 29-ročný rodák z Martina Lukáš Kalanka, ktorý zastáva úlohu mechanika vo favorizovanom českom kamióne zn. LIAZ. Ten opätovne štartuje vo farbách Big Shock Racing Teamu a jeho vodič Martin Macík junior – mimochodom, od nášho reprezentanta je iba o týždeň starší – ho pri poslednom Dakare doviedol na výborné 5. miesto (nehovoriac o tom, že sa v súboji značiek LIAZ – Kamaz – MAZ jeden čas držal medzi trojicou najlepších).
SLOVÁCI A ČESI NA RALLYE DAKAR 2019
MOTOCYKLE:
#11 – Štefan Svitko (SK/KTM; Slovnaft Rally Team)
#21 – Ivan Jakeš (SK/KTM; Jakeš Dakar Team)
#38 – Milan Engel (CZ/KTM; Moto Racing Group)
#46 – Jan Brabec (CZ/Husqvarna; Big Shock Racing Team)
#57 – Gabriela Novotná (CZ/Husqvarna; Indigo Racing Team)
#59 – Petr Vlček (CZ/KTM; Klymčiw Racing Team)
#68 – Jan Veselý (CZ/Husqvarna; IVAR CS Team)
ŠTVORKOLKY:
#253 – Tomáš Kubiena (CZ/IBOS; Moto Racing Group)
AUTOMOBILY/SxS:
#305 – Martin Prokop/Jan Tománek (CZ/Ford; MP-SPORTS)
#332 – Tomáš Ouředníček/David Křípal (CZ/Ford; MP-SPORTS)
#435 – Olga Roučková/Daniel Zelenka (CZ/CAN-AM; Moto Racing Group)
KAMIÓNY:
#504 – Martin Macík/František Tomášek/Lukáš Kalanka (CZ/SK/LIAZ; Big Shock Racing Team)
#507 – Aleš Loprais/Petr Pokora/Ferran Marco Alcayna (CZ/ESP/Tatra; Instaforex Loprais Team)
#508 – Martin Kolomý/Jiří Stross/Rostislav Plný (CZ/Tatra; Tatra Buggyra Racing)
#515 – Martin Šoltýs/David Schovánek/Tomáš Šikola (CZ/Tatra; Tatra Buggyra Racing)
#539 – Filip Škrobánek/Radim Baculík/Petr Lesák (CZ/MAN; MP-SPORTS)