Home  »  Rally  »  IRC

Po sobotě vede Jan Kopecký, stejně jako před rokem

Sunday, 28. 08. 2011 - 09:00, Daniel Mandzi

Podobně jako v minulém roce bude do nedělní části Barum Czech Rally Zlín nastupovat tovární pilot Škoda Motorsport Jan Kopecký jako vedoucí jezdec závodu. Zatímco loni vedl před pozdějším vítězem Freddym Loixem a Francouzem Bouffierem, letos mu dýchá na záda hned dvojice vyrovnaných pronásledovatelů - jeho týmový kolega Juho Hänninen a Freddy Loix mají naprosto stejný čas a ztrácejí na čelo jen necelých dvacet vteřin. „Všechno jde perfektně. Auto jede bez sebemenších problémů, tým skvěle šlape a atmosféra je jako vždycky fantastická. Jsem nadšený z toho, jak jsou diváci disciplinovaní. Po loňských zkušenostech vím, že se musím zítra koncentrovat na každý kilometr až do úplného konce. V posledních závodech jsem udělal dost chyb a toho bych se chtěl vyvarovat," hovořil po sobotní etapě vedoucí jezdec a předloňský vítěz.

Zítra to však Kopecký nebude mít jednoduché. Ve zbývajících šesti rychlostních zkouškách mu bude šlapat na paty Juho Hänninen, který stále zrychluje a pomalu se posouvá průběžným pořadím nahoru. A vneděli chce zaútočit na čelo. „Před začátkem soutěže jsem říkal, že udělám všechno pro to, abych tady vyhrál. Nic se na tom nemění. Máme to slušně rozjeté, ale bude to hodně těžké. Honza jede výborně," řekl finský pilot.

Loňskému vítězi Loixovi se moc nepovedly dopolední rychlostní zkoušky, ale při odpoledních průjezdech už to byl přesně ten jezdec, který loni na barumce vyhrál. „Rychlostní zkoušky 4 a 5 se nám nevydařily. Na pětce jsme byli dokonce mimo trať a dost jsme ztratili, ale odpoledne to už bylo podstatně lepší. Ještě není nic ztraceno a zítra to bude určitě hodně zajímavé," prorokuje Loix.

Z favoritů na přední umístění měl smůlu norský jezdec Andreas Mikkelsen, který až do osmé rychlostní zkoušky držel krok s Kopeckým a skvělé druhé místo. Na Trojáku ho zastavil v rozletu defekt. Musel měnit pneumatiku a propadl se na šestou příčku. Na první místo ztrácí už víc než dvě minuty. Podobně dopadl také britský pilot Guy Wilks. Na stejném úseku měl i on defekt a figuruje až na dvanácté pozici s více než tříminutovou ztrátou na vedoucího jezdce.

Kromě Jana Kopeckého se ale moc nedaří dalším českým pilotům. V první desítce je už jen devátý Roman Kresta, který však ztrácí na Kopeckého skoro tři minuty. V soutěži nepokračuje úřadující český šampion Pavel Valoušek, který havaroval ve třetí rychlostní zkoušce a spolujezdec skončil na pozorování v nemocnici, ani Václav Pech, jehož zradila technika. Vicemistr Evropy Antonín Tlusťák uzavírá až druhou desítku celkového pořadí.

Z osmi sobotních rychlostních zkoušek vyhrál tři Freddy Loix, dvakrát zvítězil Jan Kopecký, po jednom prvenství si připsali Juho Hänninen, Guy Wilks a Bryan Bouffier. Ze 112 posádek, které odstartovaly do druhého dne soutěže, dojelo do cíle deváté rychlostní zkoušky sedmaosmdesát.

Napínavá situace vládne ve dvoukolkách. Časový odstup mezi první pěticí je pouhých 3,2 vteřiny. Do vedení se dostal Petr Zedník (Ford Fiesta Kit Car) o pouhou jednu desetinu před dalším českým jezdcem Václavem Dunovským (Suzuki Ignis S1600). Na třetím místě je ve shodném čase hned trojice jezdců v pořadí Ital Stefano Albertini, Francouzi Eric Mauffrey a Jean-Michel Raoux (všichni Renault Clio R3)

Jednačtyřicátý ročník Barum Czech Rally Zlín vyvrcholí v neděli 28. srpna závěrečnou etapou. Na programu je 6 rychlostních zkoušek, které se pojedou na úsecích Maják, Kudlovice a Halenkovice. Vítěze soutěže poznáme pod zlínským Velkým kinem v 15:17 hodin.