Home  »  Rally  »  WRC

Novikov – černý kůň letošní sezony?

Tuesday, 29. 01. 2013 - 22:06, Zdeněk Weiser

Největším hrdinou úvodní soutěže MS v rally v Monte Carlu byl bezesporu ruský mladík Jevgenij Novikov. S Fordem Fiesta RS WRC dokázal vyhrát dva měřené úseky a byl rychlejší v interním souboji o prestižní třetí příčku s mnohem zkušenějším Sordem. I když v závěru chyboval a nejstarší soutěž světa nedokončil, musí s ním letos soupeři vážně počítat.

Dramatický úvod sezony
Rusko-rakouská posádka Jevgenij Novikov / Ilka Minor letos absolvuje kompletní seriál mistrovství světa za polotvární tým Qatar M-Sport WRT. Jejich start na nejslavnější soutěži světa Rallye Monte Carlo připomínal v mnohém napínavý kriminální film. První den panoval ještě klid před bouří. Dvaadvacetiletý mladík zahájil náročnou čtyřdenní soutěž rozvážně a šetřil pneumatiky s hroty, kterých měli všichni k dispozici jen omezený počet. Přesto byl po první etapě klasifikován na velmi pěkném 5. místě.

Útok na stupně vítězů
Druhý den přišel moskevský uragán. Novikov vyhrál absolutně dvě rychlostní zkoušky, na další zajel druhý čas hned za Ogierem. V součtu to znamenalo postup na čtvrtou pozici těsně za záda Španěla Sorda s továrním Citroënem DS3 WRC. Pravda, odpoledne přišel drobný výlet mimo trať, ale nic vážného. V pátek pokračovala posádka Novikov/Minor v útoku. Na první ranní vložce byl ruský talent o 7 sekund rychlejší než Sordo a na následující rychlostní zkoušce se posunul na bronzový stupínek. Dalším měřeným úsekem byl slavný Sisteron, který se nejel celých 10 let. „První a poslední část 36,7 km dlouhé vložky se jela na asfaltu, prostřední část pokrýval led a sníh," vysvětlovala spolujezdkyně. „Sordo obul kombinaci slicků a pneumatik s hroty, my jsme nasadili zimní gumy a také pneumatiky s hroty. Nás mezičas byl senzační, bohužel na asfaltu byl Sordo rychlejší." Před závěrečnou „Nocí dlouhých ohňů" dělilo oba soupeře o 3. příčku pouze 1,1 sekundy!

Konec nadějí
RZ14 Moulinet znamenala bohužel konec strhujícího souboje Novikov vs. Sordo. Za extrémních povětrnostních podmínek, kdy hustě pršelo, ledová břečka neuvěřitelně klouzala. Nejrychlejší jezdci světa jeli na 2. rychlostní stupeň 30 km/h, aby udrželi své vozy na trati. Havaroval nejen Novikov, ale na stejném místě i Latvala a později ještě Hänninen. Kritický moment popsala Ilka Minor: „Byla to první zatáčka rychlostní zkoušky pod sněhem. Zprvu jsme ještě měli grip, ale pak jsme vjeli jedním kolem do sněhové kaše, auto se okamžitě přetočilo a narazilo do zdi. Přitom jsme urazili kolo. Pokoušeli jsme se po třech kolech dobelhat na bezpečnější místo, ale ani to příliš nešlo."

Proč nepomohli ledoví špioni?
Novikov měl k dispozici jednoho z nejzkušenějších ledových špionů. Francois Delecour je jezdec, který Rallye Monte Carlo vyhrál v roce 1994 a startoval na soutěži téměř dvacetkrát. Ani on však nedokázal předpovědět, jak je místo nebezpečné. Důvod je prozaický. Ledoví špioni projíždějí trať 1,5 hodiny před startem prvních posádek a od té doby se počasí a povrch silnice radikálně změnil.

Vizitka Jevgenije Novikova
Novikov se narodil 19. Září 1990 a po úspěšném působení v motokárách se v 16 letech začal věnovat rally. Nejprve startoval v ruském šampionátu s produkčním Subaru Impreza Sti, v sezoně 2008 se účastnil seriálu PCWRC. O rok později se stal členem juniorského týmu Citroënu a s modelem C4 WRC. Díky vítězství jedné z rychlostních zkoušek Rally Acropolis se zapsal do historie jako nejmladší jezdec historie MS. Jeho nejlepším výsledkem byla 5. Příčka na Sardinii. Po roční přestávce se do kolotoče světových rally vrátil s Fordem Fiesta WRC. Loni se blýskl senzační stříbrnou příčkou na Portugalské rally. Podobně jako Fina Latvalu ruského mladíka dosud provází pověst rozbíječe aut. Z dosavadních 37 startů v seriálu MS vyhrál 10 rychlostních zkoušek. V roce 2009 startoval dvakrát v České republice. Na Valašské rally dojel s produkčním mitsubishi pátý, na Barumce odstoupil pro poruchu Škody Fabie S2000.