Maťo Homola v Brne opäť s víťazstvom a tretím miestom v druhých pretekoch

Monday, 09. 09. 2024 - 15:06, Public relations

Slovenský reprezentant si z Brna odnáša obrovskú porciu bodov a potvrdil svoju rýchlosť. Prvé preteky v silnej konkurencii vyhral a v druhých obsadil po štarte zo siedmeho miesta tretiu pozíciu. Svoj náskok v priebežnom hodnotení šampionátu TCR Eastern Europe tak natiahol na 34 bodov.

Celý pretekársky víkend v Brne bol pomerne špeciálny, keďže sa na tomto známom okruhu konali preteky aj šampionátu TCR Eastern Europe, aj preteky TCR Europe. Na trati tak bolo v jednu dobu až 22 vozidiel, namiesto štandardných 12-14. Maťo Homola ukázal, že patrí medzi najrýchlejších a hneď prvý voľný tréning zajazdil najrýchlejší čas.

Rovnako rýchly bol aj v prvej kvalifikácii, kde bol zo všetkých najrýchlejší, no v druhej časti kvalifikácie už nebol schopný svoj čas zopakovať a skončil celkovo na štvrtom mieste, čo bol ale najlepší čas pre TCR Eastern Europe. Do prvých pretekov víkendu tak štartoval zo štvrtej priečky.

Hneď po štarte prvých pretekov sa Maťo dokázal posunúť ešte v prvej zákrute na tretiu pozíciu, ktorú si dokázal kontrolovať počas zvyšných 11 kôl a preteky dokončil celkovo tretí a v hodnotení TCR EE obsadil prvé miesto. Potvrdilo sa však to, o čom hovorilo takmer celé štartovné pole. Brnenský okruh má nesmierne nízku mieru trakcie a napriek tomu veľmi ničí pneumatiky. Napríklad, prepad v rýchlosti je po 8 kolách na nových pneumatikách takmer 3-4 sekundy. Toto všetko by mal vyriešiť nový asfalt, ktorý by mal okruh dostať aj kvôli budúcoročným pretekom motocyklov Moto GP.

Na štarte druhých pretekov stál slovenský jazdec na 7 priečke. Po štarte však došlo hneď v prvom kole k veľkému množstvu konfliktov a Maťo sa im snažil vyhnúť. Vďaka zatiaľ nezisteným problémom s autom sa však Maťo prepadol až na 13 pozíciu a hneď po prvom kole nastúpilo neutralizačné vozidlo Safety Car. Z trate odišiel až na konci štvrtého kola a Maťo sa musel aj napriek problémom predierať vpred.

„Bolo to náročné – z nejakého dôvodu mi auto na výjazde zo zákruty nezrýchľovalo a predralo sa predo mňa niekoľko jazdcov. Napriek tomu som to nevzdal – potreboval som získať čo najviac bodov a dokončiť preteky. Napriek horšiemu výkonu som ešte dokázal jedného – dvoch predbehnúť a dokončiť preteky síce na 11. mieste celkovo, ale tretí v našom pohári. To je pre mňa dôležité,“povedal po pretekoch Maťo a dodal: „Do Salzburgu idem s náskokom, ale ešte nič nie je vyhraté. Získali sme tímový titul za tento rok, ale o víťazovi celého pohára rozhodne posledný víkend. Ďakujem všetkým za podporu, držte palce!“

Posledný pretekársky víkend sezóny sa odohrá na rakúskom okruhu Salzburgring, v termíne 20.-22.9.2024. Všetkých srdečne pozývame.