Home  »  Rally  »  WRC

Kris Meeke, Paul Nagle a Citroën na stupních vítězů v Argentině

Tuesday, 13. 05. 2014 - 11:07, Public relations

Po třetím místě na Rally Monte Carlo na začátku sezony se Kris Meeke a Paul Nagle opět vešli na stupně vítězů s jejich vozem Citroën DS3 WRC v Rally Argentina. Se zraněním ruky po RZ 12 ze soutěže odstoupil druhý pilot Citroënu Mads Ostberg.

Mads Ostberg si poranil ruku při sobotní RZ 9 po nárazu při řízení. Nedělní finálový program se snažil absolvovat i přes bolesti. Po dohodě s týmem se pak norský pilot rozhodl skončit po RZ 12. Keris Meeke a Paul Nagle zakotvili na třetím místě průběžného pořadí už v pátek a tak jejich taktika byla jasná - vyvarovat se chyb a dovézt Citroën DS3 WRC podruhé na podium v teto sezoně. Mads Ostberg po pátém podniku sezony je v mistrovství světa WRC s 48 body na 5. místě. Kris Meeke si za podium v Argentině vysloužil šesté místo za 32 bodů. Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team upevnil svou druhou pozici v Poháru konstruktérů. Další kolo šampionátu se koná 6. - 8. června na Sardinii.

Také řekli...

Kris Meeke: „Byl jsem odhodlaný zajet v Argentině co nejlepší výsledek. Soustředil jsem se při řízení na to, abych neudělal žádnou chybu. Sekundu po sekundě jsem se blížil k mému cíli - protnout cílovou pásku. Bylo to sice hodně těžké, ale je to fantastický výsledek. Rád bych ho věnoval každému z našeho týmu. Hodně mně věřili, tak jsem jim chtěl dluh splatit."

Mads Ostberg: „V sobotu jsem dostal při řízení velkou ránu do ruky na předposlední rychlostní zkoušce. Zkusili jsme v neděli pokračovat i přes moje zranění. Musel jsem víc řídit levou rukou, což ale bylo nejen bolestivé, ale hlavně nebezpečné. Nebylo by rozumné pokračovat. Konzultoval jsem to s týmem a pak jsme se rozhodli skončit po prvním kole."

Marek Nawarecki (zastupující šéf Citroën Racing): „Byla to hodně obtížná rally. Kris ještě v Argentině v rámci mistrovství světa nikdy nestartoval. Podařilo se mu ale díky dobrým poznámkám najít správnou rychlost. Jakmile se dostal na třetí místo, dokázal udržet tuto pozici až do cíle. Co se Madse týče, první testy naznačily, že to není vážné poranění. Nějaký čas si teď odpočine, aby byl v plné síle na Rally Sardinie. Naším cílem je, aby obě posádky byly vyrovnané a pohybovaly se mezi nejlepšími v dalším kole."

Jak šly kilometry

RZ 1 - Super speciálka Fernet Branca (6,04 km) - Začátek ve čtvrtek odpoledne. Po dvou kolech Super speciálky zajel nejrychlejší čas Sébastien Ogier následovaný Madsem Ostbergem. Kris Meeke dojel osmý.

RZ 2 - Santa Catalina - La Pampa 1 (27,09 km) - Několik kilometrů po startu vypadli z tratě Mikko Hirvonen a Mads Ostberg, Dani Sordo ztratil kolem tří minut. Sébastien Ogier zajel podruhé nejrychlejší čas před Jari-Matti Latvalou. Čtvrtý nejrychlejší čas zajel Kris Meeke a v průběžném pořadí se zařadil na 5. místo.

RZ 3 - Ascochinga - Agua de Oro 1 (51,88 km) - Rychlostní zkoušky měřící přes 50 kilometrů se čas od času na rally objeví. Argentinská rally je zařadila hned dvakrát. S časem přes 38 minut se před Sébastiena Ogiera dostal Jari-Matti Latvala. Kris Meeke si upevnil svou pozici pátým časem.

RZ 4 - Santa Catalina - La Pampa 2 (27,09 km) - Sébastien Ogier si zopakoval první místo a před Latvalu se dostal o méně než sekundu.

RZ 5 - Ascochinga - Agua de Oro 2 (51,88 km) - První soutěžní den zakončil na dlouhé RZ jako lídr Jari-Matti Latvala, druhý figuroval Sébastien Ogier. Andreas Mikkelsen a Thierry Neuville skončili.

RZ 6 - San Agustin - Villa del Dique 1 (39,99 km) - Do boje se díky pravidlu Rally2 vrátil Andreas Mikkelsen a hned zajel nejrychlejší čas před Latvalou, který si tak prodloužil pobyt na cele startovního pole.

RZ 7 - Amboy - Yacanto 1 (39,16 km) - Latvala byl nejrychlejší i v dešti. Mads Ostberg byl čtvrtý nejrychlejší a postoupil na celkově 13. místo, zatímco Kris Meeke se dál držel na třetí pozici.

RZ 8 - San Agustin - Villa del Dique 2 (39,99 km) - Další vítězný počin pro Latvalu, který dál vedl celkově. Čtvrtým nejrychlejším časem se Mads Ostberg propracoval na 10. příčku celkově. Kris Meeke zajel bezproblémově.

RZ 9 - Amboy - Yacanto 2 (39,16 km) - Latvala zaznamenal další vítězství a na čele už vedl o třicet sekund. I přes bolesti ruky skončil Mads Ostberg čtvrtý. Kris Meeke zajel sedmý nejlepší čas.

RZ 10 - Super Especial 2 (6,04 km) - Oba piloti stáje Total Abu Dhabi World Rally Team vyhráli své „osobní" souboje - Ostberg porazil Hirvonena a Meeke zvítězil nad Evansem. Nejrychlejší byl Neuville před Ostbergem.

RZ 11 - Giulio Cesareova - Mina Clavero 1 (22,07 km) - Mikko Hirvonen vyrážel jako první na kluzkou trat a zajel nejrychlejší čas. Latvala ale zvýšil svůj náskok na čele o 16 sekund. I v husté mlze si držel Meeke třetí místo celkově, zatímco Mads Ostberg ještě vše zvládal i přes zranění pravé ruky.

RZ 12 - El Condor - Copina 1 (16,32 km) - Na čele celkového pořadí se nic nezměnilo ani po prvním průjezdu na El Condor. Mikko Hirvonen opět vyhrál, Kris Meeke a Mads Ostberg udrželi pozici.

RZ 13 - Giulio Cesare - Mina Clavero 2 (22,07 km) - Opět první na trati i v cíli - Mikko Hirvonen vyhrál rychlostní zkoušku. Mads Ostberg už se na startovní čáru nedostavil a zamířil přímo do servisního parku k ošetření zraněné pravé ruky.

RZ14 - Power Stage El Condor (16,32 km) - Podmínky se ještě zhoršily pro sílící mlhu. Sébastien Ogier zajel velice soustředěně a vybojoval tři body navíc jako vítěz Power Stage. Mikko Hirvonen dojel druhý a Jari-Matti Latvala třetí, nicméně to neohrozilo jeho celkové vítězství v rally. Kris Meeke absolvoval Power Stage jako sedmý, což mu stačilo celkově na třetí místo na stupních vítězů.