Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Iné  »  Offroad

Ivan Jakeš po návrate z Rallye Dakar 2013: Skončiť štvrtý, to už je bonus

Sunday, 27. 01. 2013 - 09:32, Andrej Haverda   

Ivan Jakeš po návrate z Rallye Dakar 2013: Skončiť štvrtý, to už je bonus

Po vlaňajšom vynikajúcom výsledku krajana Štefana Svitka (5. miesto), 39-ročný slovenský motocyklista Ivan Jakeš (KTM 450 Rally Replica) štvrtým miestom vytvoril nové historické maximum v slovenskom podaní na Rallye Dakar. Z pohľadu umiestnenia bol na ceste jazdca NAD-RESS Adventure Teamu pri jeho šiestej účasti na Dakare (jubilejný 35. ročník niesol názov Rallye Dakar Lima - San Miguel de Tucumán - Santiago 2013) k najlepšiemu výsledku Slováka v histórii zlomovým ôsmy súťažný deň, keď si vybojoval 3. miesto a v celkovom hodnotení sa prvýkrát na podujatí dostal medzi desiatku najlepších jazdcov. O deň neskôr sa zo šiestej priečky klasifikácie prebojoval na štvrté miesto a to si udržal až do konca. Celé preteky dokončil len po druhý raz. V roku 2009 bol celkovo 43. a v ďalších ročníkoch skončil vždy predčasne - zlyhala technika alebo sa mu nevyhli pády a zranenia. O svojich zážitkoch sa rodák z Myjavy - v súčasnosti bývajúci v Brezovej pod Bradlom - a otec Katky a Klárky, ktorých obrázok mal počas súťaže umiestnený nad navigačným prístrojom, podelil s nami o svoje dojmy z Dakaru.

Ivan Jakeš po návrate z Rallye Dakar 2013;

Ivo, stal si sa jedným z najväčších prekvapení v 35. ročníku Rallye Dakar. Čo rozhodlo o tom, že si pre Slovensko dosiahol najlepší výsledok?
- Veril som tomu, že tentoraz to dobre dopadne. A to sa mi napokon aj podarilo. Je to fantastický výsledok a dúfam, že sa mi takto bude dariť aj naďalej.

Keby ti niekto pred štartom tohtoročného Dakaru povedal, že skončíš štvrtý a k tretej priečke ti bude chýbať päť minút, zrejme by si neveril.
- To určite nie. Pred samotným začiatkom pretekov som si však povedal, že sa pokúsim neprepáliť tempo v úvode a uvidím, ako sa situácia vyvinie. Že pôjdem s citom a rozvahou, nezničím motocykel a budem si dávať pozor na pády. Nutný je samozrejme i veľký kus šťastia, ktorý ma v posledných rokoch obchádzal. Po výsledkoch v ôsmej a deviatej etape, keď som bol už celkovo štvrtý, by ma mrzelo, keby to nevyšlo. V závere už som si preto dával pozor na motor a motocykel to, našťastie, vydržal. To bolo pre mňa najpodstatnejšie. Vyšlo to, je to skvelé a som veľmi rád umiestneniu, ktoré som získal.

Najlepším slovenským motocyklistom v histórii Rallye Dakar sa po skončení 35. ročníka stal Ivan Jakeš;

Spočiatku si útočil zo zadných pozícií. Neobával si sa toho, či sa vôbec priblížiš k elitnej desiatke?
- Prvé dve etapy nevyšli podľa predstáv. Paradoxne, rozbehol som sa až po vážnejšom páde v tretej „erzete". V prvej o nič nešlo a navyše bola dosť nebezpečná, preto som ju vypustil. Pred druhou ma veľmi sklamali organizátori. Ako jazdec elity som mal právo posunúť sa na štarte dopredu. Večer sme to vybavili, ráno som štartoval z tridsiateho miesta, ale na začiatku rýchlostnej skúšky ma pustili až šesťdesiateho druhého. Spomalilo ma to, i nahnevalo. Ale potom to už bolo čoraz lepšie. Dúfal som, že budem aspoň do desiateho miesta. Ale skončiť štvrtý, to už je bonus. Od siedmeho dňa som si povedal, že skúsim zrýchliť. Podarilo sa mi to naplniť do bodky a už to bolo potom vynikajúce.

Kedy si začal veriť, že môžeš dosiahnuť najlepší výsledok na Dakare?
- O všetkom rozhodla ôsma etapa. Trafil som všetky určené stanoviská na trati, našťastie som zablúdil iba minimálne a v tej etape som skončil tretí. Dokázal som si, že mám kvality na to súperiť s najlepšími a dúfal som, že pôjdem čo najvyššie.

Tlačovka v bratislavskom hoteli Holiday Inn, 24. január 2013;

Bol v tom i kus športového šťastia, o ktorom sme hovorili.
- Bezpochyby. Na Dakare sa bez veľkého šťastia nedá dojazdiť a zároveň dobre umiestniť. Niektorí išli v úvode veľmi rýchlo, ale potom mali problémy, zradila ich technika, zablúdili či spadli a zranili sa. Tento ročník bol najtesnejší v histórii. Bolo to spôsobené traťou. Organizátori nechcú púšťať jazdcov do príliš vysokých rýchlostí. V riečiskách je potrebné najmä správne navigovať.

Čo ťa napadlo ako prvé, keď si prešiel cieľom a vedel si, že ti štvrtá priečka už neujde?
- Že to ani nie je pravda. Posledné dva dni boli pre mňa veľmi ťažké, hlavne psychicky. Ani som neveril, že to ten motocykel vydrží. Našťastie išiel skvele, bol úžasný, nič z neho nevypadlo. Aký olej sme na začiatku súťaže naliali, taký sme na konci aj vyliali. Boli to však pre mňa asi najťažšie dva dni na Dakare a preto radosť v cieli bola značná. Chvíľu mi trvalo, kým som to spracoval. Na motocykli mám fotky svojich dvoch dcér, aj som si trochu poplakal. Bolo to úžasné. Prišiel som na to, že tých šesť rokov, ktoré som tomu venoval a päť rokov neúspechu stáli za to. Kto nezažil Dakar na vlastnej koži, nevie si to predstaviť. Nevidí to úsilie, ktoré každoročne vynakladáme a obrovské sklamanie, keď sa nám nepodarí prísť do cieľa. Neľutujem však ani jednu účasť, ani jednu minútu. Priniesli mi všetko, čo som chcel a verím, že to bude v budúcnosti ešte lepšie.

Jazdec NAD-RESS Adventure Teamu na ceste k vynikajúcemu štvrtému miestu;

Ako si oslávil svoj triumf bezprostredne po dojazde do cieľa?
- Skromne, v tíme sme si dali dobrú večeru, červené víno. Ale zbytočne sme to nepreháňali, pretože sme mali povinnosti s motocyklom, ktorý bolo treba nalodiť. No zabavili sme sa výborne, pozreli sme si hlavné mesto Santiago. Bolo to fakt skvelé.

Ako si spokojný s kolegami z tímu?
- S Mariánom Smyčkom, ktorý sa mi staral o fyzickú kondíciu a pohodu, i mechanikom Jaroslavom Beranom sme zohratí, spolupráca fungovala bezchybne. Ponorkovú chorobu sme našťastie nemuseli riešiť, zato roboty bolo stále dosť. Priznám sa, že som počas tých dvoch týždňov využil služieb fyzioterapeuta z Czech Dakar Teamu, fyzicky som sa však cítil skvele. Tohtoročný Dakar by som mohol hádam absolvovať aj cestou naspäť(smiech).

Ivo Jakeš s dcérkami Klárkou (vpravo) a Katkou;

Ktorý moment bol počas pretekov pre teba najnáročnejší?
- Určite ním bola posledná etapa.

Prečo?
- Pretože sa dlho špekulovalo nad tým, že ju pre hmlu a dážď zrušia. Pre pretekárov bola veľmi nebezpečná. Napokon ju však iba odložili o takmer dve hodiny. Mal som obavy, či sa nič nestane, dúfal som však, že už dôjdem do cieľa. Dakar jednoducho treba brať vážne do posledného kilometra a je veľa okolností, ktoré rozhodujú o všetkom. To bola pre mňa určite najväčšia skúška, bolo to naozaj veľmi ťažké.

Ivo dokončil Rallye Dakar po druhýkrát vo svojej kariére, predtým sa tak stalo v roku 2009;

Pritom si napokon mohol skončiť aj lepšie ako štvrtý.
- Veď práve. Podľa informácií od Portugalčana Rubena Fariu a Francúza Cyrila Despresa bol Chiľan Francisco „Chaleco" Lopez v tej chvíli za mnou, pretože vymenil motor a inkasoval za to pätnásťminútovú penalizáciu. To ma rozhodilo, hoci Faria i Despres mi fandili a chceli, aby som sa umiestnil pred domácim jazdcom. Napriek veľkej oblačnosti však organizátori uvedenú 14. etapu odštartovali. Azda aj preto, že Lopezovi hrozil posun na celkové 4. miesto.

O Dakare sa hovorí, že kto prejde siedmou etapou, tak príde aj do cieľa. Je to tak?
- Na deväťdesiat percent áno. Mne sa to však raz nepodarilo, keďže som skončil v 10. etape. Tento rok som mal obavy z Fiambaly, bol to predovšetkým rešpekt. Chalanom z tímu som povedal, že v nej zvíťazím. Žiaľ asi na desiatom kilometri som na sedem minút zablúdil. Takže napokon som nekraľoval, ale etapu som zajazdil veľmi dobre.

Ivan Jakeš s mechanikom Jaroslavom Beranom (vľavo) a kondičným trénerom Mariánom Smyčkom (druhý sprava);

Ako si si rozumel s ostatnými Slovákmi, ktorí boli na Dakare?
- Kým boli v hre, tak sme sa deň čo deň stretávali a delili o zážitky z trate. Keď boli nútení odstúpiť, pokračoval som sám.

Napriek tomu, že si dosiahol mimoriadny úspech, nie vždy sa ti darilo.
- V tretej etape som mal hrozivo vyzerajúci pád. Išiel som viac ako sto kilometrov za hodinu. Prechádzal som cez pieskový jazyk, akých je denne na trati asi päťdesiat. Tento však bol mäkší a bol v ňom kameň, ktorý ma bez výstrahy vykopol z motocykla. Našťastie sa mi nič vážne nestalo, aj motocykel vyšiel bej ujmy. Odišiel som z miesta pádu bez okuliarov, ale opačným smerom! Našťastie som stretol Španiela Barredu Borta na Husqvarne, ktorý ma naviedol na správny smer. Cestou späť som vzal i okuliare. Potom som už súťažil bez problémov. Za celý Dakar som spadol asi štyrikrát, čo je na túto súťaž absolútne minimum.

Ivan Jakeš pred štartom do poslednej etapy;

Pri predchádzajúcich účastiach si sa sťažoval na nedostatok peňazí. Bolo ťažké aj tentoraz sa na Dakar prihlásiť?
- Financie na účasť sa zháňajú rok od roka ťažšie. Moja účasť na Dakare stála stopäťdesiattisíc eur. Zadlžil som sa, ale so sponzormi sme to dali dohromady a vyšlo to. Stálo to zato, som veľmi spokojný.

Ale konkurencia, ktorú si dokázal zdolať, má rozpočet oveľa vyšší, nie?
- S najlepšími jazdcami sa to nedá porovnávať. Tých 150 000 eur je absolútne minimum na to, aby sme mohli štartovať aspoň v takejto zostave a s takýmto motocyklom. Aj preto je neskutočné, čo som dosiahol. Pretože tak ťažký Dakar ešte nebol. Bolo tam veľa silných i rýchlych pretekárov, ktorých som dokázal predbehnúť.

Ivanova cenná trofej s logom afrického Tuaréga za 4. miesto je za posledné dva roky druhou, ktorú si slovenský účastník z dakarského podujatia doniesol (vlani ju za 5. priečku získal Štefan Svitko);

Keď už o nich hovoríme, ako ťa brali?
- Mnohí špičkoví jazdci boli prekvapení z toho, že malý trojčlenný tím zo Slovenska s nimi dokáže držať krok a figurovať na čelných pozíciách. Všetci mi to priali a mnohí mi k úspechu blahoželali. V záverečných dňoch sa nás dokonca chodili ľudia z KTM i Michelinu pýtať, či nám nič nechýba, či nepotrebujeme ich pomoc. Zaobišli sme sa však aj bez nej.

Na tohtoročný Dakar si sa pripravoval prakticky celý rok a napokon istou odmenou je pre teba aj to, že za tebou skončili jazdci, ktorí mali továrenské „špeciály". A s nimi sa drží krok mimoriadne ťažko, hlavne na rovinatých úsekoch.
- Tam som vedel, že na nich jednoducho nemám a musím sa zmieriť s tým, že budem za nimi. Ale mal som aj svoje etapy. Tam, kde bolo treba dobre navigovať, to bola moja parketa. Najmä v prejazdoch cez rieky som bol rýchlejší, tam som všetkých dobiehal. A oni mi potom zase ušli na rovinách. Bohužiaľ, išlo im to o dvadsať kilometrov rýchlejšie, s tým sa nedalo nič urobiť. Verím, že na rok sa mi motor podarí pripraviť tak, aby to išlo aj mne rýchlo.

Spokojný slovenský motocyklista v cieľovom hlavnom meste Chile;

Rallye Dakar sa do roku 2008 jazdila v Afrike, od toho nasledujúceho presídlila na juhoamerickú pôdu. V akom časovom horizonte sa podľa tvojho názoru je schopná vrátiť do Afriky?
- V priebehu najbližšej dekády sa do Afriky podľa mňa určite nevráti.

Čo pre teba znamená účasť na najnáročnejšej rallye?
- Je to droga, nedá sa to k ničomu prirovnať. Ide o dva týždne absolútneho šialenstva. Skús ísť na motocykli osemsto kilometrov denne po diaľnici a potom si to porovnaj s rovnako dlhou jazdou mimo cesty. Boli chvíle, keď som si hovoril, či to všetko má vôbec zmysel. Dúfam, že sa po tomto úspechu dostanem aspoň na nulu a môj rodinný rozpočet sa postupne zlepší.

Zlomovým okamihom k úspechu sa pre Ivana Jakeša stala ôsma etapa;

Na jesenných pretekoch v Tunisku si zvíťazil v absolútnom poradí. Ako si na to spomínaš?
- Vlani som urobil veľkú zmenu v príprave. Na prelome októbra a novembra 2012 som absolvoval Rallye El Chott, v ktorej som si pripomenul náročnú jazdu v pieskových dunách i navigáciu. Pomohlo mi to najmä po psychickej stránke. Jazdil som tam na úplne inom motocykli a aj navigácia fungovala trochu inak. Ale napriek tomu to malo pre mňa veľký význam. Keď zastavíš v púšti na veľkej dune a okolo seba vidíš tiež len duny, musíš sa rozhodnúť, kadiaľ ísť. Práve to som si v Tunisku natrénoval, lebo som išiel väčšinou prvý a sám.

Predpokladám, že na Dakar sa chystáš aj o rok. Dá sa podľa teba ešte vylepšiť slovenské maximum a dostať sa aj na stupne víťazov?
- V prvom rade ma čaká odpočinok. S kompetentnými sa o budúcoročnej účasti budem rozprávať neskôr. Už v máji však bude treba uhradiť štartovné, takže prípravy na 36. ročník Dakaru začínajú pomerne skoro. Ak sa podarí zohnať dostatok finančných prostriedkov, chcel by som predovšetkým vylepšiť motocykel KTM. Pred ďalším ročníkom Dakaru nechystám žiadne veľké zmeny v tíme. Teraz sme investovali do teleskopov, čo bol veľmi dobrý ťah. Nie je to lacná záležitosť, dal by sa za to kúpiť ďalší motocykel, no oplatilo sa. Chcel by som súčasne odjazdiť viac púštnych pretekov. Dúfam, že všetko dobre dopadne a na Dakare 2014 nebudem chýbať.

Ďakujem za rozhovor.



Diskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri