Home  »  Rally

Cetelem Valašská rally 2008: Kresta vyhrál s převahou

Thursday, 03. 04. 2008 - 16:50, T. Szabosi

Cetelem Valašská rally 2008: Kresta vyhrál s převahouPosádka Mogul Racing Team ve složení Roman Kresta, Petr Gross na voze Mitsubishi Lancer EVO IX zvítězila ve druhém podniku Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally, kterým byla XXVII. Cetelem Valašská rally 2008. Jedenatřicetiletý jezdec z Luhačovic na Zlínsku vyhrál již potřetí soutěž na Valašsku, zatímco jeho spolujezdec Petr Gross slavil čtvrté vítězství. Druhé místo obsadili úřadující čeští šampioni Václav Pech, Petr Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX), kteří na vedoucí posádku ztratili 1:48,0 minuty. Třetí skončili Pavel Valoušek, Zdeněk Hrůza (Mitsubishi Lancer EVO IX). Otrokovický Valoušek ztratil na Krestu 1:51,4 minuty a jeho šance na stříbrnou pozici zhatil defekt v předposlední erzetě.

"Nebylo to tak jednoduché, jak napovídá výsledek. Během obou dnů byla důležitá správná volba pneumatik" uvedl Kresta. "Dařilo se nám volit správné obutí na rychlostní zkoušky, kde se rozhodovalo o výsledku. To platí především o dnešním dnu, kdy zapršelo všem stejně, ale my jsme místo hladkých pneumatik zvolili mírně prořezané. To se vyplatilo," dodal vítěz. Pech měl v pátek problémy s brzdovými destičkami a podvozkem a dnes se mu na rozdíl od Kresty nedařilo v proměnlivém počasí vybírat správné pneumatiky. "Letošní Valaška byla hodně náročná, protože na trať se dostávalo hodně bahna a bylo velmi těžké odhadnout úseky, kde to klouzalo. Nicméně jsem nadmíru spokojen s výsledkem," řekl plzeňský jezdec. Otrokovický Pavel Valoušek nakonec skončil na třetím místě, když na Pecha ztratil pouhých 3,4 sekundy. „Z mého pohledu byla Valaška trochu smolná. V pátek jsme měly technické problémy, zatímco dnes jsem se vlastní chybou připravil o druhé místo. Doufám, že pojedu celý český šampionát,“ uvedl Valoušek.

Čtvrté místo získal Josef Peták (Peugeot 207 S2000), který pilotoval nejrychlejší vůz kategorie Super 2000. Skvělým finišem se prodral na pátou příčku junior Jaroslav Orsák, šestý skončil Karel Trojan a sedmou příčku obsadil Peter Gavlák (všichni na vozech Mitsubishi Lancer EVO IX). Do první desítky se ještě dostali Emil Triner, Vojtěch Štajf (oba Subaru Impreza STi) a překvapivě Michal Fiala (Mitsubishi Lancer EVO IX). Vítězem skupiny A a objemové třídy A6 se stal Antonín Tlusťák (Citroën C2 S1600), který porazil svého konkurenta Jana Šlehofera (Fiat Punto S1600) o pouhých 1,5 sekundy. Na startu Cetelem Valašské rally se postavilo 75 posádek, v cíli bylo klasifikováno 51 soutěžících. Z předních jezdců Valašku nedokončili Vladimír Barvík, Milan Liška a Radek Mifka (všichni Mitsubishi Lancer EVO IX) pro technické závady.
Mediasport Mezinárodní mistrovství České republiky v rally pokračuje za dva týdny při Mogul Šumava Rallye Klatovy (10. - 12. dubna 2008).